fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaEnergetykaCzechy kończą z węglem i stawiają na atom

Czechy kończą z węglem i stawiają na atom

Praga oznajmiła, że w 2033 roku zamierza zakończyć pozyskiwanie energii z węgla.

Obecnie z węgla powstaje 43 procent energii w Czechach. Przez najbliższe 11 lat ma on zostać stopniowo zastąpiony przez elektrownie jądrowe (obecnie produkujące 37 procent energii w tym kraju) oraz odnawialne źródła energii.

Deklaracja sprawującego od kilku tygodni władzę rządu Petra Fiali jest ambitniejsza od zapowiedzi poprzedniej administracji Andreja Babisa, której przedstawiciele mówili o roku 2038 jako terminie odejścia od węgla.

Obecnie w Czechach działa sześć reaktorów atomowych, które znajdują się w dwóch elektrowniach na południu kraju: Temelín i Dukovany. Władze już zapowiedziały rozbudowę instalacji w tej drugiej lokalizacji. Jednocześnie zastrzegły, że nie chcą aby była ona realizowana przez podmioty z Chin lub Rosji.

Praga aktywnie działa też na forum Unii Europejskiej w celu uznania gazu i atomu jako ekologicznych źródeł energii.

Reuters, thinkpol.ca

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA