fbpx
piątek, 6 grudnia, 2024
Strona głównaEnergetykaCzechy kończą z węglem i stawiają na atom

Czechy kończą z węglem i stawiają na atom

Praga oznajmiła, że w 2033 roku zamierza zakończyć pozyskiwanie energii z węgla.

Obecnie z węgla powstaje 43 procent energii w Czechach. Przez najbliższe 11 lat ma on zostać stopniowo zastąpiony przez elektrownie jądrowe (obecnie produkujące 37 procent energii w tym kraju) oraz odnawialne źródła energii.

Deklaracja sprawującego od kilku tygodni władzę rządu Petra Fiali jest ambitniejsza od zapowiedzi poprzedniej administracji Andreja Babisa, której przedstawiciele mówili o roku 2038 jako terminie odejścia od węgla.

Obecnie w Czechach działa sześć reaktorów atomowych, które znajdują się w dwóch elektrowniach na południu kraju: Temelín i Dukovany. Władze już zapowiedziały rozbudowę instalacji w tej drugiej lokalizacji. Jednocześnie zastrzegły, że nie chcą aby była ona realizowana przez podmioty z Chin lub Rosji.

Praga aktywnie działa też na forum Unii Europejskiej w celu uznania gazu i atomu jako ekologicznych źródeł energii.

Reuters, thinkpol.ca

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA