Jak pisaliśmy tutaj, od 1 grudnia Czesi wprowadzili nowy system poboru opłat dla pojazdów ciężarowych. Warunkiem przejazdu przez terytorium Czech dla tych pojazdów, jest instalacja w kabinie specjalnego urządzenia oraz rejestracja w czeskim systemie.

W związku z tym, ze w niedziele zarówno w Czechach, jak i na Słowacji, w Niemczech i Austrii obowiązuje zakaz poruszania się samochodami ciężarowymi, administrator czeskiego systemu, firma CzechToll, obawia się, że problemy związane z korkowaniem się wjazdów na terytorium Czech nastąpią w poniedziałek, kiedy to duża grupa kierowców, którzy jeszcze nie zarejestrowali się w czeskim systemie i nie zainstalowali niezbędnej jednostki pokładowej, będą chcieli to zrobić przy wjeździe do Czech właśnie w poniedziałek rano.

Zarówno przedstawiciele czeskiego ministerstwa transportu, jak i przedstawicielstwo CzechToll informują, że w nowym systemie niezarejestrowane zostało ok. 140 tys. pojazdów z 458 tys. oczekiwanych. Największy odsetek stanowią pojazdy z Polski, Litwy, Rosji i Ukrainy.  Taką informację przekazał rzecznik CzechToll Miroslav Benesz i zapowiedział, że zarówno jego firma, jak i policja drogowa, są przygotowane na możliwe poniedziałkowe utrudnienia w ruchu na przejściach granicznych z Polską i Słowacją.

JS/PAP

Poprzedni artykuł„Podwyżka albo PPK” – postawa firm pod lupą PFR
Następny artykułDietl: Giełda planuje promocję indeksu CEEplus