fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaCzechy przedłużają wydobycie węgla

Czechy przedłużają wydobycie węgla

Wbrew początkowym planom dotyczącym wygaszenia wydobycia węgla kamiennego w Czechach, produkcja jedynej kopalni wydobywającej węgiel kamienny zostanie przedłużona.

Nie oglądając się na unijną politykę energetyczno-klimatyczną, której celem jest całkowita likwidacja węgla jako źródła energii, po agresji Rosji na Ukrainę czeski rząd odwołał się do „bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju”.

Zakończenie wydobycia węgla w regionie karwińskim przy polskiej granicy planowano jeszcze na ten rok. Teraz zarząd czeskiej państwowej spółki węglowej OKD zatwierdził przedłużenie wydobycia do drugiego kwartału 2023 r., a nie wyklucza pracy kopalni ČSM w Stonawie do roku 2025 – podaje serwis nczas.com. Spółka rozpoczęła już przygotowania do eksploatacji nowych terenów wydobywczych.

Co więcej, Marian Jurečka, czeski minister pracy i spraw społecznych, uważa, że obecnie nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy wydobycie węgla rzeczywiście się skończy. Z kolei ministerstwo finansów zwróciło się do zarządu i rady nadzorczej OKD o sporządzenie analizy parametrów i możliwości ewentualnej kontynuacji działalności do 2025 r.

– W programie koalicji zawarliśmy pewne ambicje, ale zostały one opracowane przed wybuchem wojny na Ukrainie – tłumaczy minister Jurečka. – Teraz zdajemy sobie sprawę, że węgiel może pełnić bardzo ważną rolę, zapewniając podstawowe funkcjonowanie kraju – dodaje.

Czeskie zasoby węgla kamiennego szacuje się na minimalnie 200-300 lat wydobycia.
Poza węglem kamiennym w Czechach wydobywany jest także węgiel brunatny (5 czynnych kopalni), którego zakończenie produkcji zaplanowano na 2033 r.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja chce likwidacji zamrażarki sejmowej

Poseł Michał Wawer z Konfederacji ogłosił inicjatywę partii dotyczącą likwidacji tzw. zamrażarki sejmowej. W obliczu obietnic nowej większości rządzącej Konfederacja – jak sama twierdzi – podjęła działania mające na celu przywrócenie demokratycznego porządku w polskim parlamencie.
< 1 MIN CZYTANIA