fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatCzechy umacniają relacje z Tajwanem? Protest Chin

Czechy umacniają relacje z Tajwanem? Protest Chin

Nowy czeski prezydent elekt Petr Pavel po zwycięstwie w wyborach rozmawiał telefonicznie z prezydent Republiki Chińskiej na Tajwanie Tsai Ing-wen. Wywołało to ostrą reakcję Chin.

Chiny oskarżyły Czechy o „zakwestionowanie ich twardej linii w sprawie suwerenności narodowej” poprzez potwierdzenie przez Czechy więzi z Tajwanem. Rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning powiedział, że Petr Pavel działał „wbrew powtarzającym się chińskim sygnałom i skargom” oraz „nadepnął na chińską czerwoną linię”. Dodał też, że Czechy powinny podjąć kroki w celu „cofnięcia negatywnych skutków tego incydentu, aby uniknąć nieodwracalnych szkód w stosunkach chińsko-czeskich”.

Czeski premier Petr Fiala odpowiedział na krytykę ze strony Pekinu mówiąc, że polityka Czech wobec Chin nie zmieniła się i jest zgodna z polityką sojuszników kraju. Czechy szanują i reprezentują własną politykę jednych Chin – podkreślił.

„Jako suwerenne państwo, to my decydujemy, do kogo dzwonimy lub kogo spotykamy. Z demokratycznym Tajwanem tradycyjnie mamy dobre stosunki gospodarcze, edukacyjne i badawcze. Należy również uszanować fakt, że Chiny są ważnym azjatyckim partnerem handlowym. Kontynuujemy naszą tradycję i podkreślamy potrzebę ochrony wspólnych wartości demokratycznych” – napisał na Twitterze.

Pavel, emerytowany generał armii, obejmie urząd prezydenta (w dużej mierze symboliczny, ale prestiżowy) po przegranej Milosa Zemana. W ciągu dekady sprawowania urzędu Zeman był krytykowany za swoje stanowisko faworyzujące Rosję i Chiny.

Petr Pavel, który startował w wyborach jako kandydat niezależny, jest byłym przewodniczącym komitetu wojskowego NATO, najwyższego organu wojskowego Sojuszu. W pełni poparł wojskowe i humanitarne wsparcie Czech dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją i podkreśla znaczenie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej i NATO.

Prezydent Tsai Ing-wen w czasie rozmowy z czeskim prezydentem elektem powiedziała, że oba kraje „cieszą się głębokimi więzami i podzielają wartości wolności, demokracji i praw człowieka” – podała oficjalna Centralna Agencja Informacyjna, cytując rzeczniczkę biura prezydent, Lin Yu-chan.

Tajwan „czeka na pogłębienie wymiany i współpracy z Republiką Czeską w kluczowych obszarach, w tym w projektowaniu półprzewodników, rozwijaniu talentów w najnowocześniejszych technologiach i przeformułowania łańcucha dostaw” – powiedziała Lin.

Associated Press, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA