fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatCzechy umacniają relacje z Tajwanem? Protest Chin

Czechy umacniają relacje z Tajwanem? Protest Chin

Nowy czeski prezydent elekt Petr Pavel po zwycięstwie w wyborach rozmawiał telefonicznie z prezydent Republiki Chińskiej na Tajwanie Tsai Ing-wen. Wywołało to ostrą reakcję Chin.

Chiny oskarżyły Czechy o „zakwestionowanie ich twardej linii w sprawie suwerenności narodowej” poprzez potwierdzenie przez Czechy więzi z Tajwanem. Rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning powiedział, że Petr Pavel działał „wbrew powtarzającym się chińskim sygnałom i skargom” oraz „nadepnął na chińską czerwoną linię”. Dodał też, że Czechy powinny podjąć kroki w celu „cofnięcia negatywnych skutków tego incydentu, aby uniknąć nieodwracalnych szkód w stosunkach chińsko-czeskich”.

Czeski premier Petr Fiala odpowiedział na krytykę ze strony Pekinu mówiąc, że polityka Czech wobec Chin nie zmieniła się i jest zgodna z polityką sojuszników kraju. Czechy szanują i reprezentują własną politykę jednych Chin – podkreślił.

„Jako suwerenne państwo, to my decydujemy, do kogo dzwonimy lub kogo spotykamy. Z demokratycznym Tajwanem tradycyjnie mamy dobre stosunki gospodarcze, edukacyjne i badawcze. Należy również uszanować fakt, że Chiny są ważnym azjatyckim partnerem handlowym. Kontynuujemy naszą tradycję i podkreślamy potrzebę ochrony wspólnych wartości demokratycznych” – napisał na Twitterze.

Pavel, emerytowany generał armii, obejmie urząd prezydenta (w dużej mierze symboliczny, ale prestiżowy) po przegranej Milosa Zemana. W ciągu dekady sprawowania urzędu Zeman był krytykowany za swoje stanowisko faworyzujące Rosję i Chiny.

Petr Pavel, który startował w wyborach jako kandydat niezależny, jest byłym przewodniczącym komitetu wojskowego NATO, najwyższego organu wojskowego Sojuszu. W pełni poparł wojskowe i humanitarne wsparcie Czech dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją i podkreśla znaczenie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej i NATO.

Prezydent Tsai Ing-wen w czasie rozmowy z czeskim prezydentem elektem powiedziała, że oba kraje „cieszą się głębokimi więzami i podzielają wartości wolności, demokracji i praw człowieka” – podała oficjalna Centralna Agencja Informacyjna, cytując rzeczniczkę biura prezydent, Lin Yu-chan.

Tajwan „czeka na pogłębienie wymiany i współpracy z Republiką Czeską w kluczowych obszarach, w tym w projektowaniu półprzewodników, rozwijaniu talentów w najnowocześniejszych technologiach i przeformułowania łańcucha dostaw” – powiedziała Lin.

Associated Press, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA