Nowy czeski prezydent elekt Petr Pavel po zwycięstwie w wyborach rozmawiał telefonicznie z prezydent Republiki Chińskiej na Tajwanie Tsai Ing-wen. Wywołało to ostrą reakcję Chin.

Petr Pavel, Brno marzec 2022, koncert dla Ukrainy (fot. Wikimedia Commons)

Chiny oskarżyły Czechy o „zakwestionowanie ich twardej linii w sprawie suwerenności narodowej” poprzez potwierdzenie przez Czechy więzi z Tajwanem. Rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning powiedział, że Petr Pavel działał „wbrew powtarzającym się chińskim sygnałom i skargom” oraz „nadepnął na chińską czerwoną linię”. Dodał też, że Czechy powinny podjąć kroki w celu „cofnięcia negatywnych skutków tego incydentu, aby uniknąć nieodwracalnych szkód w stosunkach chińsko-czeskich”.

Czeski premier Petr Fiala odpowiedział na krytykę ze strony Pekinu mówiąc, że polityka Czech wobec Chin nie zmieniła się i jest zgodna z polityką sojuszników kraju. Czechy szanują i reprezentują własną politykę jednych Chin – podkreślił.

„Jako suwerenne państwo, to my decydujemy, do kogo dzwonimy lub kogo spotykamy. Z demokratycznym Tajwanem tradycyjnie mamy dobre stosunki gospodarcze, edukacyjne i badawcze. Należy również uszanować fakt, że Chiny są ważnym azjatyckim partnerem handlowym. Kontynuujemy naszą tradycję i podkreślamy potrzebę ochrony wspólnych wartości demokratycznych” – napisał na Twitterze.

Pavel, emerytowany generał armii, obejmie urząd prezydenta (w dużej mierze symboliczny, ale prestiżowy) po przegranej Milosa Zemana. W ciągu dekady sprawowania urzędu Zeman był krytykowany za swoje stanowisko faworyzujące Rosję i Chiny.

Petr Pavel, który startował w wyborach jako kandydat niezależny, jest byłym przewodniczącym komitetu wojskowego NATO, najwyższego organu wojskowego Sojuszu. W pełni poparł wojskowe i humanitarne wsparcie Czech dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją i podkreśla znaczenie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej i NATO.

Prezydent Tsai Ing-wen w czasie rozmowy z czeskim prezydentem elektem powiedziała, że oba kraje „cieszą się głębokimi więzami i podzielają wartości wolności, demokracji i praw człowieka” – podała oficjalna Centralna Agencja Informacyjna, cytując rzeczniczkę biura prezydent, Lin Yu-chan.

Tajwan „czeka na pogłębienie wymiany i współpracy z Republiką Czeską w kluczowych obszarach, w tym w projektowaniu półprzewodników, rozwijaniu talentów w najnowocześniejszych technologiach i przeformułowania łańcucha dostaw” – powiedziała Lin.

Associated Press, KR

Poprzedni artykuł„Chleb i sól” – portret małomiasteczkowej Polski
Następny artykułUkraińskie firmy hołubione wszechstronnie