fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseCzechy wprowadziły jednorazowe 5000+

Czechy wprowadziły jednorazowe 5000+

Władze w Pradze podjęły decyzję o wpłacie jednorazowej pomocy w wysokości 5 tysięcy koron (równowartość 930 złotych) dla rodzin posiadających dzieci.

Wsparcie będą mogły otrzymać rodziny mieszkające i pracujące w Czechach (również obcokrajowcy) mające dzieci poniżej 18 roku życia, których roczne dochody nie przekroczyły w 2021 roku miliona koron (186 tysięcy złotych). Środki będą wypłacane od sierpnia. Mają zapewnić pomoc w czasie rosnących cen podstawowych produktów.

Rząd szacuje, że do otrzymania funduszy kwalifikuje się 1,8 miliona dzieci co oznacza, że koszt przedsięwzięcia wyniesie prawie 8 miliardów koron (1,5 mln złotych).

Jednocześnie w Czechach obowiązuje system miesięcznych zapomóg, które otrzymują rodzice dzieci do 26 roku życia. Są one zróżnicowane od dochodów gospodarstwa domowego i wieku potomstwa i wahają się między 630, a 1380 koron (117- 256 złotych) miesięcznie. Ponadto dla najmniej zarabiających rodzin wypłacane jest też jednorazowe becikowe po urodzeniu się pierwszego i każdego kolejnego dziecka.

Współczynnik dzietności w Czechach wynosi ok 1,7 i jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej.

expats.cz, mpsv.cz

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA