Władze w Pradze podjęły decyzję o wpłacie jednorazowej pomocy w wysokości 5 tysięcy koron (równowartość 930 złotych) dla rodzin posiadających dzieci.

Wsparcie będą mogły otrzymać rodziny mieszkające i pracujące w Czechach (również obcokrajowcy) mające dzieci poniżej 18 roku życia, których roczne dochody nie przekroczyły w 2021 roku miliona koron (186 tysięcy złotych). Środki będą wypłacane od sierpnia. Mają zapewnić pomoc w czasie rosnących cen podstawowych produktów.

Rząd szacuje, że do otrzymania funduszy kwalifikuje się 1,8 miliona dzieci co oznacza, że koszt przedsięwzięcia wyniesie prawie 8 miliardów koron (1,5 mln złotych).

Jednocześnie w Czechach obowiązuje system miesięcznych zapomóg, które otrzymują rodzice dzieci do 26 roku życia. Są one zróżnicowane od dochodów gospodarstwa domowego i wieku potomstwa i wahają się między 630, a 1380 koron (117- 256 złotych) miesięcznie. Ponadto dla najmniej zarabiających rodzin wypłacane jest też jednorazowe becikowe po urodzeniu się pierwszego i każdego kolejnego dziecka.

Współczynnik dzietności w Czechach wynosi ok 1,7 i jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej.

expats.cz, mpsv.cz

Poprzedni artykułRosjanie odnieśli druzgocące zwycięstwo z… ekologią
Następny artykułUE planuje zakazać pieców węglowych i gazowych!