fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaKrajCzego boją się polscy pracownicy?

Czego boją się polscy pracownicy?

Ewentualna utrata pracy to główna obawa polskich pracowników – wynika z badania Gi Group.

Listopadowe badanie „Nastroje pracujących Polaków” wykazało, że obawę o utratę pracy ma 42 proc. respondentów. Jeszcze w styczniu 2022 r. martwiło się tym tylko 27,7 proc. ankietowanych.

Polacy coraz bardziej martwią się też o swoje wynagrodzenia. Jeszcze na początku roku obniżki obawiało się 2,9 proc. pracowników, podczas gdy teraz jest to już 14 proc. Na wzrost wynagrodzenia liczy 35 proc. Polaków, choć w styczniu było to aż 54,5 proc.

– To zwrot w nastawieniu Polaków, których charakteryzuje bardzo duży optymizm, odnotowywany nawet w szczytowym okresie pandemii – powiedział Marcos Segador Arrebola, dyrektor zarządzający w Gi Group Holding w Polsce.

Polacy raczej nie są zainteresowani zmianą pracy, bo nie planuje tego 42 proc. ankietowanych. Zmianę zawodu planuje zaledwie 6 proc. pracujących, a miejsce pracy chce zmienić 14 proc. Z kolei 19 proc. Polaków planuje podwyższyć swoje kwalifikacje. Zdaniem Arreboli ten ostatni wynik świadczy o „przezorności” niektórych pracowników, którzy chcą przystosować się do zmieniających się uwarunkowań i wymagań pracodawców.

Jeśli chodzi dodatkową pracę, to jej podjęciem w grudniu jest zainteresowanych 32 proc. Polaków, a 45 proc. nie ma takiego zamiaru. Do podjęcie dodatkowej pracy przed świętami najbardziej chętni są ludzie przed 25. rokiem życia (46 proc.).

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Jak przywrócenie handlu w niedziele wpłynie na gospodarkę?

Rozluźnienie zakazu handlu w niedziele może pozytywnie wpłynąć na polską gospodarkę, dlatego branża chce nawet całkowitej liberalizacji.
2 MIN CZYTANIA

Cena minimalna na alkohol. Co na to Polacy?

Prawie połowa Polaków popiera pomysł wprowadzenia w naszym kraju ceny minimalnej na napoje alkoholowe.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA