fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajCzego boją się polscy pracownicy?

Czego boją się polscy pracownicy?

Ewentualna utrata pracy to główna obawa polskich pracowników – wynika z badania Gi Group.

Listopadowe badanie „Nastroje pracujących Polaków” wykazało, że obawę o utratę pracy ma 42 proc. respondentów. Jeszcze w styczniu 2022 r. martwiło się tym tylko 27,7 proc. ankietowanych.

Polacy coraz bardziej martwią się też o swoje wynagrodzenia. Jeszcze na początku roku obniżki obawiało się 2,9 proc. pracowników, podczas gdy teraz jest to już 14 proc. Na wzrost wynagrodzenia liczy 35 proc. Polaków, choć w styczniu było to aż 54,5 proc.

– To zwrot w nastawieniu Polaków, których charakteryzuje bardzo duży optymizm, odnotowywany nawet w szczytowym okresie pandemii – powiedział Marcos Segador Arrebola, dyrektor zarządzający w Gi Group Holding w Polsce.

Polacy raczej nie są zainteresowani zmianą pracy, bo nie planuje tego 42 proc. ankietowanych. Zmianę zawodu planuje zaledwie 6 proc. pracujących, a miejsce pracy chce zmienić 14 proc. Z kolei 19 proc. Polaków planuje podwyższyć swoje kwalifikacje. Zdaniem Arreboli ten ostatni wynik świadczy o „przezorności” niektórych pracowników, którzy chcą przystosować się do zmieniających się uwarunkowań i wymagań pracodawców.

Jeśli chodzi dodatkową pracę, to jej podjęciem w grudniu jest zainteresowanych 32 proc. Polaków, a 45 proc. nie ma takiego zamiaru. Do podjęcie dodatkowej pracy przed świętami najbardziej chętni są ludzie przed 25. rokiem życia (46 proc.).

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA