fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaBiznesCzeka nas najwyższa w historii podwyżka ZUS dla przedsiębiorców!

Czeka nas najwyższa w historii podwyżka ZUS dla przedsiębiorców!

Według wskaźników z Ministerstwa Finansów, nawet milion przedsiębiorców ma od początku 2023 r. płacić wyższe składki na ZUS. Zostaną one zwiększone z obecnych 1211,28 zł do 1398,84 zł miesięcznie. Oznacza to wzrost o 187,56 zł! To największa podwyżka składek w historii.

System naliczania składek na ubezpieczenie społeczne z działalności gospodarczej oparty jest na prognozie przeciętnego wynagrodzenia wyliczanej przez resort finansów. W prognozie zawarte są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i Fundusz Pracy. Należy doliczyć również podwyżkę składki na ubezpieczenie zdrowotne, której od początku roku nie można odliczyć od podatku.

– Dodając do tego wszystkiego obecną sytuację gospodarczą, wzrost cen, chaos związany z prowadzeniem Nowego Ładu, sytuację kredytobiorców, taki wzrost składek będzie kolejnym ciosem, który może pogrążyć wielu przedsiębiorców, zwłaszcza mikroprzedsiębiorców – powiedział poseł Jakub Kulesza, przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacji.

Na początku obecnej kadencji Sejmu politycy Konfederacji wyszli z projektem dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców. Jego celem jest stopniowe zastąpienie uciążliwego obowiązku opłaty składek na ubezpieczenie społeczne na rzecz wprowadzenia systemu dobrowolnych składek dla przedsiębiorców. W pierwszym roku jej obowiązywania dobrowolność ubezpieczeń miałaby objąć mikroprzedsiębiorców, w drugim małych i średnich, a od trzeciego wszystkich przedsiębiorców.

– Projekt był przez nas także zgłaszany jako poprawki do tarczy antycovidowych. Jest on cały czas możliwy do wykorzystania – powiedział poseł Michał Urbaniak. – Zakładamy, że to Polacy powinni korzystać na systemie finansowym państwa.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

ABW zaaresztowała książki wydawnictwa 3DOM!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zrobili nalot na siedzibę wydawnictwa 3DOM w Częstochowie, dom właściciela Tomasza Stali i jego działkę letniskową, konfiskując nakłady kilku książek.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA