fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiCzeka nas wysoka podwyżka podatku rolnego

Czeka nas wysoka podwyżka podatku rolnego

W 2024 roku podatek rolny w Polsce wzrośnie aż o jedną piątą. Będzie to miało konsekwencje dla wszystkich Polaków.

Od stycznia 2024 roku podatek rolny w Polsce wzrośnie o 21 proc. – poinformowało RMF FM. Na skutek tego Polacy bez wątpienia będą musieli się przygotować na podwyżki cen żywności.

Będzie to najwyższa podwyżka podatkowa w naszym kraju w 2024 roku (np. podatek od nieruchomości wzrośnie o 15 proc.). Zgodnie z prawem podatek rolny jest liczony od hektara, a od stycznia za jeden hektar przeliczeniowy jego stawka wyniesie 224,08 zł, czyli o 38,95 zł więcej niż dzisiaj. Stawka podatku za pozostałe grunty rolne wyniesie 448,15 zł za hektar, czyli aż o 77,8 zł więcej niż obecnie.

RMF FM przypomina, że średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w 2022 roku wynosiła nieco ponad 11 hektarów, co oznacza, że przeciętny rolnik będzie musiał liczyć się ze wzrostem kosztów podatkowych o kilkaset złotych. Im większe gospodarstwo, tym koszty będą wyższe.

Według cytowanego przez radio Piotra Juszczyka, doradcy podatkowego InFaktu, wyższy podatek rolny będzie skutkował wzrostem cen produktów spożywczych. Przypomniał on również o planowanej na 2024 rok podwyżce podatku za szklarnie, co również negatywnie odbije się na cenach. Jeśli natomiast nowy rząd nie zdecyduje się przedłużyć obowiązywania zerowej stawki VAT na żywność i wróci ona do poziomu 5 proc., to ceny w sklepach będą jeszcze wyższe.

Źródło: RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA