fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiCzeka nas wysoka podwyżka podatku rolnego

Czeka nas wysoka podwyżka podatku rolnego

W 2024 roku podatek rolny w Polsce wzrośnie aż o jedną piątą. Będzie to miało konsekwencje dla wszystkich Polaków.

Od stycznia 2024 roku podatek rolny w Polsce wzrośnie o 21 proc. – poinformowało RMF FM. Na skutek tego Polacy bez wątpienia będą musieli się przygotować na podwyżki cen żywności.

Będzie to najwyższa podwyżka podatkowa w naszym kraju w 2024 roku (np. podatek od nieruchomości wzrośnie o 15 proc.). Zgodnie z prawem podatek rolny jest liczony od hektara, a od stycznia za jeden hektar przeliczeniowy jego stawka wyniesie 224,08 zł, czyli o 38,95 zł więcej niż dzisiaj. Stawka podatku za pozostałe grunty rolne wyniesie 448,15 zł za hektar, czyli aż o 77,8 zł więcej niż obecnie.

RMF FM przypomina, że średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w 2022 roku wynosiła nieco ponad 11 hektarów, co oznacza, że przeciętny rolnik będzie musiał liczyć się ze wzrostem kosztów podatkowych o kilkaset złotych. Im większe gospodarstwo, tym koszty będą wyższe.

Według cytowanego przez radio Piotra Juszczyka, doradcy podatkowego InFaktu, wyższy podatek rolny będzie skutkował wzrostem cen produktów spożywczych. Przypomniał on również o planowanej na 2024 rok podwyżce podatku za szklarnie, co również negatywnie odbije się na cenach. Jeśli natomiast nowy rząd nie zdecyduje się przedłużyć obowiązywania zerowej stawki VAT na żywność i wróci ona do poziomu 5 proc., to ceny w sklepach będą jeszcze wyższe.

Źródło: RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Opublikowano projekt przepisów dotyczący dochodowych JPK

Od 1 stycznia 2025 r. dla największych podatników CIT obowiązkowe stanie się składanie JPK_KR. Równocześnie w życie wejdzie rozporządzenie MF w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
4 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA