Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że w pierwszym kwartale 2022 r. hurtowe ceny jaj spożywczych w Polsce wzrosły aż o 62,5 proc. – podała Interia.

Co ciekawe, przy tak wysokich wzrostach cen hurtowych, ceny detaliczne wzrosły „tylko” o 8,5 proc. Zdaniem Katarzyny Gawrońskiej, dyrektor KIPDiP, taka sytuacja jest spowodowana tym, że jaja są jednym ze strategicznych towarów dla wielkich sieci detalistów i to od ich ceny zależy pozycja konkurencyjna marketów. Dlatego też sieci handlowe sprzedają jaja taniej niż je kupują od producentów.

Taka sytuacja jednak nie może trwać wiecznie i wkrótce sieci handlowe oraz inni detaliści będą musieli znacznie podnieść ceny jaj. Jak bardzo wzrosną ceny, tego nie wiadomo i trudno to prognozować, choć wiadomo, że głównym powodem podwyżek jest wojna na Ukrainie. Rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że wstrzymał się ukraiński eksport jaj, a także znacząco wzrosły ceny pasz, a to właśnie pasze stanowią nawet 70 proc. kosztów produkcji w branży drobiarskiej.

Analitycy KIPDiP twierdzą, że istnieje nadzieja, aby w długim okresie nastąpiła normalizacja na rynku, polegająca na zrównoważeniu popytu i podaży, co powinno zahamować wzrosty cen jaj.

Źródło: interia.pl

Poprzedni artykułPolski eksport rośnie, jednak jest jedno „ale”
Następny artykułJak wygląda jakość paliw na polskich stacjach?