fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatCzerwono-zielona koalicja przechodzi do historii

Czerwono-zielona koalicja przechodzi do historii

W rezultacie wyborów parlamentarnych w Nowej Zelandii doszło do zmiany władzy. Wybory przegrywa lewicowa koalicja, a zwycięża będąca w opozycji Partia Narodowa.

Szkodliwe rządy lewicy w Nowej Zelandii prawdopodobnie się zakończyły. Głosujący na antypodach zagłosowali za zmianami. Prawicowa i centroprawicowa partia mają razem większość w 121-osobowym parlamencie. O kampanii wyborczej w Nowej Zelandii pisałem już wcześniej: Na antypodach też wybory.

Liderem Partia Narodowa

Po przeliczeniu głosów oddanych w sobotnich wyborach nowozelandzka komisja wyborcza podała, że Partia Narodowa otrzymała 38,95 proc. poparcia (co oznacza 50 posłów), Partia Pracy – 26,9 proc. głosów (34 mandaty), Partia Zielonych – 10,77 proc. (14 posłów), libertariańska Partia Konsumentów i Podatników – 8,98 proc. (11 mandatów), Partia Najpierw Nowa Zelandia – 6,46 proc. poparcia (8 posłów), a Partia Maorysów – 2,62 proc. (4 mandaty).

Odbudujemy gospodarkę i zapewnimy ulgi podatkowe. Obniżymy koszty życia, przywrócimy prawo i porządek, zapewnimy lepszą opiekę zdrowotną i będziemy kształcić nasze dzieci, aby mogły dorosnąć i prowadzić życie, o jakim marzą

– powiedział Christopher Luxon, prezes Partii Narodowej.

Libertarianie zadowoleni

Naszym obowiązkiem jest teraz zapewnienie, BY prawdziwym zmianom towarzyszyła stabilność polityczna – aby Nowozelandczycy zrozumieli, że pracujemy nad niedrogim, bezpiecznym i zjednoczonym krajem, na który zasługują

– stwierdził z kolei David Seymour, prezes Partii Konsumentów i Podatników.

Luxon i Seymour już rozpoczęli rozmowy koalicyjne. Jednak choć Partia Narodowa i ACT dysponują wystarczającą liczbą głosów, aby na obecnym etapie utworzyć rząd, należy jeszcze policzyć około 567 tys. głosów specjalnych, czyli około 20 proc. całkowitej liczby głosów. Oficjalne wyniki mają zostać ogłoszone dopiero 3 listopada.

Źródło: www.electionresults.govt.nz, National, ACT
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA