fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCzęść przedsiębiorców zapłaci mniej za gaz

Część przedsiębiorców zapłaci mniej za gaz

PGNiG na dwa miesiące obniży o jedną czwartą ceny gazu dla małych odbiorców biznesowych. Przedsiębiorcy zapłacą w skorygowanej ofercie tylko ok. 59 groszy netto za 1 kWh. Czasowa obniżka pomoże firmom, ale nie załatwia sprawy. Jest jednak szansa, że w nowej ustawie, zakładającej zamrożenie cen gazu na ten rok, w preferencyjny sposób zostaną potraktowane także mikro, małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa.

Obniżka cen, przyznana przez koncern PGNiG, obejmuje na razie tylko dwa miesiące – styczeń i luty 2022 r. Jednak zawsze to coś, bo połączeniu z redukcją VAT do zera będzie to już jakaś realna ulga dla przedsiębiorców, przed którymi stoi perspektywa dalszych wzrostów cen gazu. Z preferencyjnej stawki przez te dwa miesiące skorzystają te małe i średnie przedsiębiorstwa, które kupują gaz „cennikowy”, ogrzewając nim swoje obiekty, np. hotele czy punkty gastronomiczne.

– Na przedsiębiorców, którzy wykorzystują gaz do produkcji, dwumiesięczna obniżka nie wpłynie na tyle, żeby nie musieli oni podnosić ceny swoich produktów czy świadczonych usług – wyraża swoje wątpliwości w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Możliwe jednak, że obniżki zostaną tak przeprowadzone, żeby maksymalnie zamortyzować mające nieuchronnie nastąpić wzrosty cen gazu. Rząd uzasadnia je polityką prowadzoną przez Rosję. Dostawca – Gazprom, wystąpił o podwyżkę cen kontraktowych surowca przesyłanego gazociągiem jamalskim kierując też sprawę przeciwko Polsce do sądu arbitrażowego w Sztokholmie.

Czyste Powietrze odblokowane?

Niestety, Polska Spółka Gazownictwa (PSG) wstrzymała zawieranie umów na nowe przyłączenia bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania w domach, zastopowując w ten sposób realizację programu Czyste powietrze. Warto przypomnieć, że jego celem jest zamiana starych pieców (nazywanych też kopciuchami) na nowoczesne źródła energii, głównie gazowe. Problem przyłączy ma zostać rozwiązany najprawdopodobniej przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mniejsze firmy chronione przed podwyżkami?

Jest i inna inicjatywa, która ma pomóc odbiorcom drożejącego gazu. Senat przyjął ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych. W myśl jej zapisów zakres podmiotów, które mogą skorzystać z niższych taryf gazowych, ma zostać poszerzony o mikro, małe i średnie firmy. Celem ustawy jest całkowite zablokowanie podwyżek cen i stawek taryfowych gazu w 2022 roku dla niektórych podmiotów – w tym gronie znalazły się (dopiero po poprawkach) małe i średnie przedsiębiorstwa.
Ustawa ma zamrozić ceny paliw gazowych na poziomie tych, które są zawarte w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu, obejmującej okres 1 stycznia-31grudnia 2022 r. Z niższej ceny będą mogli korzystać odbiorcy, którzy już zawarli umowę z dostawcą – aż do czasu jej wygaśnięcia. Sprzedawcy gazu, którzy nie zamrożą cen i stawek, będą mogli zostać ukarani kwotą nie mniejszą niż milion złotych i nie wyższą niż 15 procent przychodu.

O dalszym losie ustawy, a szczególnie poprawek do niej, zadecyduje Sejm. To bowiem, że nowe przepisy hamujące podwyżki cen gazu dla społecznie ważnych podmiotów (szpitali, żłobków, przedszkoli, szkół, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych itp.) wejdą w życie jest niemal pewne. Okaże się jednak, czy niższe ceny paliwa gazowego ostatecznie obejmą także mikro, małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA