fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesCzęść przedsiębiorców zapłaci mniej za gaz

Część przedsiębiorców zapłaci mniej za gaz

PGNiG na dwa miesiące obniży o jedną czwartą ceny gazu dla małych odbiorców biznesowych. Przedsiębiorcy zapłacą w skorygowanej ofercie tylko ok. 59 groszy netto za 1 kWh. Czasowa obniżka pomoże firmom, ale nie załatwia sprawy. Jest jednak szansa, że w nowej ustawie, zakładającej zamrożenie cen gazu na ten rok, w preferencyjny sposób zostaną potraktowane także mikro, małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa.

Obniżka cen, przyznana przez koncern PGNiG, obejmuje na razie tylko dwa miesiące – styczeń i luty 2022 r. Jednak zawsze to coś, bo połączeniu z redukcją VAT do zera będzie to już jakaś realna ulga dla przedsiębiorców, przed którymi stoi perspektywa dalszych wzrostów cen gazu. Z preferencyjnej stawki przez te dwa miesiące skorzystają te małe i średnie przedsiębiorstwa, które kupują gaz „cennikowy”, ogrzewając nim swoje obiekty, np. hotele czy punkty gastronomiczne.

– Na przedsiębiorców, którzy wykorzystują gaz do produkcji, dwumiesięczna obniżka nie wpłynie na tyle, żeby nie musieli oni podnosić ceny swoich produktów czy świadczonych usług – wyraża swoje wątpliwości w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Możliwe jednak, że obniżki zostaną tak przeprowadzone, żeby maksymalnie zamortyzować mające nieuchronnie nastąpić wzrosty cen gazu. Rząd uzasadnia je polityką prowadzoną przez Rosję. Dostawca – Gazprom, wystąpił o podwyżkę cen kontraktowych surowca przesyłanego gazociągiem jamalskim kierując też sprawę przeciwko Polsce do sądu arbitrażowego w Sztokholmie.

Czyste Powietrze odblokowane?

Niestety, Polska Spółka Gazownictwa (PSG) wstrzymała zawieranie umów na nowe przyłączenia bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania w domach, zastopowując w ten sposób realizację programu Czyste powietrze. Warto przypomnieć, że jego celem jest zamiana starych pieców (nazywanych też kopciuchami) na nowoczesne źródła energii, głównie gazowe. Problem przyłączy ma zostać rozwiązany najprawdopodobniej przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mniejsze firmy chronione przed podwyżkami?

Jest i inna inicjatywa, która ma pomóc odbiorcom drożejącego gazu. Senat przyjął ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych. W myśl jej zapisów zakres podmiotów, które mogą skorzystać z niższych taryf gazowych, ma zostać poszerzony o mikro, małe i średnie firmy. Celem ustawy jest całkowite zablokowanie podwyżek cen i stawek taryfowych gazu w 2022 roku dla niektórych podmiotów – w tym gronie znalazły się (dopiero po poprawkach) małe i średnie przedsiębiorstwa.
Ustawa ma zamrozić ceny paliw gazowych na poziomie tych, które są zawarte w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu, obejmującej okres 1 stycznia-31grudnia 2022 r. Z niższej ceny będą mogli korzystać odbiorcy, którzy już zawarli umowę z dostawcą – aż do czasu jej wygaśnięcia. Sprzedawcy gazu, którzy nie zamrożą cen i stawek, będą mogli zostać ukarani kwotą nie mniejszą niż milion złotych i nie wyższą niż 15 procent przychodu.

O dalszym losie ustawy, a szczególnie poprawek do niej, zadecyduje Sejm. To bowiem, że nowe przepisy hamujące podwyżki cen gazu dla społecznie ważnych podmiotów (szpitali, żłobków, przedszkoli, szkół, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych itp.) wejdą w życie jest niemal pewne. Okaże się jednak, czy niższe ceny paliwa gazowego ostatecznie obejmą także mikro, małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Rybołówstwo rekreacyjne w Polsce przestało istnieć

Po wprowadzeniu przez Unię Europejską zakazu połowów dorsza zarówno rybacy komercyjni, jak i rekreacyjni nie otrzymali ani złotówki rekompensat. Chcemy usiąść do rozmów z rządem. Skoro coś się nam zakazuje, to trzeba to zrekompensować – mówi Michał Niedźwiecki, przedstawiciel rybołówstwa rekreacyjnego.
7 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA

Deweloperzy proponują priorytety mieszkaniowe na pierwsze sto dni rządu

Spójna i długofalowa strategia mieszkaniowa dla Polski, odblokowanie państwowych gruntów pod budowę, koniec z nieuprawnionymi odwołaniami od decyzji administracyjnych oraz zachęty podatkowe dla budownictwa – to główne postulaty środowiska deweloperów. Co na to politycy?
4 MIN CZYTANIA