fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumCzęść rozwiązań z Pakietu Przyjazne Prawo weszło właśnie w życie

Część rozwiązań z Pakietu Przyjazne Prawo weszło właśnie w życie

Pakiet Przyjazne Prawo jest ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Część jego przepisów zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Projekt skierowany jest do wielu branż. Obejmuje on kilkadziesiąt różnych ułatwień dla przedsiębiorców.

Jednym z nich jest prawo przedsiębiorcy do popełnienia błędu. Dzięki temu w razie jego popełnienia, osoba fizyczna zamiast otrzymać mandat lub karę pieniężną, dostanie pouczenie i będzie musiała usunąć naruszenie. Prawo to dotyczy jedynie przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG. Obowiązywać ma przez rok od chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej lub jego wznowienia, po upływie 36 m-cy od dnia zawieszenia/zakończenia działalności. Od tego ułatwienia są też wyjątki. Jeśli naruszenie się powtarza lub ma ono charakter nieusuwalny (ciężar wykazywany przez odpowiedni organ), ułatwienie nie działa.

Innym ważnym ułatwieniem jest ochrona konsumencka dla firm z CEIDG w ralacji z innymi przedsiębiorcami, która obowiązywać zacznie od 1 czerwca. Będzie ona dotyczyć kontraktów, które dla danego przedsiębiorcy nie mają charakteru zawodowego.

Z kolei wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie ma poprawić sytuację polskich portów w konkurencji z zagranicznymi. Ten przepis wchodzi w życie z dniem 1 lipca br.

Więcej na temat ułatwień dla przedsiębiorców przeczytasz tutaj.

JS/FilaryBiznesu

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA