fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumCzęść rozwiązań z Pakietu Przyjazne Prawo weszło właśnie w życie

Część rozwiązań z Pakietu Przyjazne Prawo weszło właśnie w życie

Pakiet Przyjazne Prawo jest ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Część jego przepisów zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Projekt skierowany jest do wielu branż. Obejmuje on kilkadziesiąt różnych ułatwień dla przedsiębiorców.

Jednym z nich jest prawo przedsiębiorcy do popełnienia błędu. Dzięki temu w razie jego popełnienia, osoba fizyczna zamiast otrzymać mandat lub karę pieniężną, dostanie pouczenie i będzie musiała usunąć naruszenie. Prawo to dotyczy jedynie przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG. Obowiązywać ma przez rok od chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej lub jego wznowienia, po upływie 36 m-cy od dnia zawieszenia/zakończenia działalności. Od tego ułatwienia są też wyjątki. Jeśli naruszenie się powtarza lub ma ono charakter nieusuwalny (ciężar wykazywany przez odpowiedni organ), ułatwienie nie działa.

Innym ważnym ułatwieniem jest ochrona konsumencka dla firm z CEIDG w ralacji z innymi przedsiębiorcami, która obowiązywać zacznie od 1 czerwca. Będzie ona dotyczyć kontraktów, które dla danego przedsiębiorcy nie mają charakteru zawodowego.

Z kolei wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie ma poprawić sytuację polskich portów w konkurencji z zagranicznymi. Ten przepis wchodzi w życie z dniem 1 lipca br.

Więcej na temat ułatwień dla przedsiębiorców przeczytasz tutaj.

JS/FilaryBiznesu

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA