fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumCzęściowe porozumienie Rosji i Białorusi ws. gazu, brak umowy dot. ropy

Częściowe porozumienie Rosji i Białorusi ws. gazu, brak umowy dot. ropy

"Prezes Gazpromu Aleksiej Miller i ambasador Białorusi w Rosji Uładzimir Siamaszka podpisali protokół ws. cen gazu dla Białorusi na styczeń i luty 2020 r." – informuje Gazprom w opublikowanym we wtorek komunikacie.

Do publicznej wiadomości podano także, że Gazprom i białoruska spółka Gazprom Transgaz Białoruś przedłużyły umowy na dostawę gazu na Białoruś i jego tranzyt przez białoruskie terytorium do 2021 r.

"Zgodnie z podpisanymi dokumentami, zakontraktowane wielkości dostaw i tranzytu zostają zachowane na poziomie 2019 r." – informuje Gazprom.

Nie podano ceny gazu, natomiast w 2019 r. Białoruś płaciła 127 dol. za tys. m3 gazu.

Negocjacje ws. dostaw surowców z Rosji na Białoruś trwają od wielu miesięcy. Atmosfera rozmów jest napięta, gdyż dotychczasowe umowy obowiązywały do końca 2019 r.

I o ile w kwestii gazu osiągnięto porozumienie, nadal nie ma umowy na dostawy ropy. W związku z tą sytuacją Alaksandr Łukaszenka dwukrotnie kontaktował się w ostatnich dniach z Władimirem Putinem, ale też z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem i ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem.

We wtorek Łukaszenka postawił na nogi swoich urzędników i przedstawicieli sektora naftowego oczekując doprowadzenia "w ciągu kilku godzin" do końca negocjacji z Rosją. Białoruski prezydent zarządał także zabezpieczenia kilkudniowych dostaw ropy ze źródeł alternatywnych. Tutaj chodzi o dostawy koleją z bałtyckich portów, jak też rurociągiem Przyjaźń od strony zachodniej.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

JS/PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA