fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaKrajCzesi zaskarżyli Polskę o prawa do emisji CO2. O co im znowu...

Czesi zaskarżyli Polskę o prawa do emisji CO2. O co im znowu chodzi?

„Puls Biznesu” poinformował, że należąca do czeskiej grupy spółka CEZ Skawina chce od polskiego rządu odszkodowania za niewydane jej uprawnienia do emisji CO2.

Przedstawiciele spółki twierdzą, że ich firma powinna była otrzymać bezpłatnie 176 tys. praw do emisji gazów cieplarnianych, bo realizowała zadanie inwestycyjne zapisane w Krajowym Planie Inwestycyjnym. Prawdopodobnie mowa tutaj o modernizacji turbiny TG3, co miało przedłużyć jej żywotność o kolejne osiem lat. Inwestycja ta była wykonywana wspólnie z firmą Remak na przełomie 2019 i 2020 r. Niewykluczone jednak, że CES Skawinie chodzi o inną inwestycję.

„PB” pisze, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska uprawnień jednak nie wydało i dlatego Czesi chcą odszkodowania w wysokości 46,7 mln zł.

Pozew przeciwko resortowi wpłynął do sądu już jesienią 2021 r., ale nie było to podawane do publicznej wiadomości aż do momentu opublikowania rocznego sprawozdania koncernu. Sama sprawa jest precedensowa, skomplikowana i ciągle toczy się w pierwszej instancji.

Źródło: Puls Biznesu

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Jak Polacy wspierają potrzebujących w święta

W 2022 r. aż 85 proc. Polaków planowało wspierać potrzebujących w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Z każdym rokiem rośnie nie tylko liczba akcji świątecznych, ale również skala niesionej pomocy.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA