fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumCzeskie minibrowary na skraju bankructwa. To samo spotka polskie?

Czeskie minibrowary na skraju bankructwa. To samo spotka polskie?

W celu ratowania biznesu uruchomiona została strona internetowa zachęcająca Czechów do kupowania piwa po obniżonej cenie, co zapewniłoby browarnikom przynajmniej podstawowy dochód. – Sprzedajemy nasze lokalne piwo w pubie i kilku barach, ale z powodu zamknięcia lokali mamy teraz związane ręce – żali się Premysl Lexa z browaru Moritz Inn.

Moritz Inn, z siedzibą we wschodnich Czechach, jest jednym z prawie 170 minibrowarów, które przystąpiły do ZachranPivo lub Save The Beer, niedawno uruchomionych inicjatyw pozwalających małym browarnikom sprzedawać nadwyżki zapasów, zanim te się zepsują. Przyjazna dla użytkownika strona internetowa pomaga klientom zlokalizować najbliższy browar i złożyć zamówienie online.

Według czeskiego stowarzyszenia minibrowarów, jedna czwarta tych małych, często rodzinnych firm, nie przetrwa kryzysu. – Jestem dziś jeszcze większym pesymistą – twierdzi Michał Pomahac, właściciel rodzinnego browaru Kytin pod Pragą i współzałożyciel inicjatywy Save The Beer. Pomahac przyznaje, że jego własny browar stracił aż 80 proc. obrotów, odkąd w połowie marca zaczęły obowiązywać ograniczenia.

W jeszcze gorszej sytuacji są browary, które produkują tylko piwo do beczek – część z nich zanotowała zerowy obrót w ostatnich kilku tygodniach.Wiele browarów, przygotowując się na wzrost popytu podczas Wielkanocy, zaczęło produkować duże ilości piwa na początku roku.
Niemożność sprzedaży piwa z beczki w supermarketach sprawiła, że większość dostawców musiała zamiast tego sprzedawać piwo butelkowe klientom indywidualnym. Tymczasem większe browary mają umowy na utrzymanie swoich marek w supermarketach. Jednak dla wielu minibrowarów produkujących niefiltrowane piwo rzemieślnicze o krótkim terminie przydatności do spożycia zaczął się wyścig z czasem.

Warto dodać, że Czechy przodują w konsumpcji piwa, co przekłada się na siódmy co do wielkości przemysł piwowarski w Europie. Każdy Czech spożywa średnio ok. 150 litrow piwa rocznie (według raportu Global Beer Consumption).

Desperacja właścicieli minibrowarów jest ogromna. Lokalne wiadomości pokazują, że niektóre czeskie bary zostały otwarte pomimo przepisów rządowych, a inne lokale próbowały obejść nowe ograniczenia, sprzedając swoje piwo przez… okna do konsumpcji na zewnątrz. Jest to technicznie zgodne z przepisami, chociaż władze rozprawiły się z takimi praktykami.
Jeden bar w Uherske Hradiste na południowym wschodzie Czech został w ubiegłym tygodniu ukarany grzywną w wysokości trzech milionów koron (około 110 000 EUR) po obsłużeniu klientów w ogródku piwnym.

Większość ekonomistów prognozuje, że Czechy dopadnie w tym roku poważna recesja. Podobnie jak w innych sektorach gospodarki, większe firmy z branży piwowarskiej prawdopodobnie jakoś sobie poradzą i przetrwają. Dużo trudniej mieć będą mniejsze browary.

DL/Euronews

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA