fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatCzterodniowy tydzień pracy – wyniki eksperymentu w Walencji

Czterodniowy tydzień pracy – wyniki eksperymentu w Walencji

Przeprowadzony w Walencji eksperyment z 4-dniowym tygodniem pracy przyniósł poprawę samopoczucia pracowników, poprawę jakości powietrza i wzrost aktywności branży hotelarsko-gastronomicznej. Jednocześnie jednak spowodował 20-proc. spadek sprzedaży i częstsze interwencje służb ratownictwa medycznego.

W kwietniu i maju tego roku rada miejska w Walencji przeprowadziła eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy dając pracownikom wolne poniedziałki. Po jego zakończeniu pracownicy ocenili to rozwiązanie dając mu siedem punktów na dziesięć, a duży odsetek ankietowanych uznał, że zmiana ta przyniosła korzyści zdrowotne, poprawiła równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, wzbogaciła życie społeczne i miała pozytywny wpływ na niektóre kwestie związane ze środowiskiem pracy.

Pracownicy zadowoleni

Raport – przygotowany głównie na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 2100 uczestniczących w eksperymencie osób „potwierdza, że dodatkowy czas wolny, jakim cieszyły się te osoby, został zainwestowany w rozwój nawyków korzystnych dla zdrowia”. Więcej czasu poświęcono na uprawianie sportu, odpoczynek i spożywanie posiłków przygotowanych w domu. Co ciekawe, na rozwój zdrowych nawyków w większym stopniu zdecydowały się osoby palące i spożywające alkohol. Ponadto dane wskazują na poprawę samooceny stanu zdrowia, znaczną redukcję poziomu stresu oraz lepsze samopoczucie (w zakresie zmęczenia, szczęścia, nastroju i satysfakcji osobistej) w porównaniu do osób, które nie uczestniczyły w tej pilotażowej inicjatywie. Osoby które wzięły w niej udział stwierdziły, że zwiększyły czas poświęcany przyjaciołom i rodzinie, opiece nad osobami niesamodzielnymi, opiece nad dziećmi i nad sobą. Dodatkowy wolny czas pracownicy poświęcili też na rozwój działalności kulturalnej i edukacyjnej oraz odwiedzanie parków, ogrodów itp.

W raporcie wskazano, że ze względu na niewystarczające dane nie udało się stwierdzić, jak czterodniowy tydzień pracy wpłynął na zużycie energii i hałas.

Skrócenie tygodnia roboczego przyniosło różne wyniki dla poszczególnych sektorów gospodarki: o ile turystyka, hotelarstwo i modele biznesowe oparte na propozycjach konsumpcji odniosły korzyści, to już handel oraz sektor zdrowotny odczuły negatywne skutki.

Nie wszyscy skorzystali na wolnych poniedziałkach

Przedstawiciele sektora komercyjnego stwierdzili, że wolne poniedziałki negatywnie wpłynęły na wyniki sprzedaży. Ich zdaniem w okresie pilotażowym sprzedaż spadła (o 20 proc.), ponieważ obywatele uznali poniedziałek za dzień świąteczny i przenieśli część wydatków do sektora turystyki. „Poniedziałki są dniem dużej sprzedaży, więc wybranie tego dnia na przeprowadzenie eksperymentu było jedną z głównych przyczyn strat ekonomicznych” – podsumowuje raport.

W pytaniu o negatywne skutki eksperymentu aż 11,7 proc. respondentów wskazało na fakt, że przedsiębiorstwa/sklepy zostały zamknięte. Raport wśród negatywnych skutków wskazuje też na większe obciążenie służb ratownictwa medycznego w związku z zamknięciem placówek podstawowej opieki zdrowotnej w czasie trwania pilotażu.

Mając to wszystko na uwadze, raport zaleca dostosowanie modelu skracania czasu pracy do specyfiki każdej firmy. Zaleca, aby „rodzaj obniżki godzinowej był przedmiotem rokowań zbiorowych”. Należy dostosować ramy prawne, aby umożliwić przedsiębiorstwom pragnącym skrócić czas pracy zrobić to bez konieczności obniżania składek na ubezpieczenie społeczne swoich pracowników. W raporcie wskazano również, że „środek mający na celu skrócenie czasu pracy mógłby być szansą na zmniejszenie liczby umów o pracę w niepełnym wymiarze godzin, które w dużej mierze przypadają kobietom”.

Źródło: elpais.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Coraz większy pesymizm niemieckich przedsiębiorców

Największa gospodarka Europy zmierza w kierunku kolejnego pogorszenia koniunktury, a perspektywy gospodarcze firm są coraz bardziej ponure. Nastroje w niemieckim biznesie spadły do najniższego poziomu z jesieni 2022 r., czyli z czasów kumulacji kryzysów: ataku Rosji na Ukrainę i pandemii.
3 MIN CZYTANIA

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA