fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseCztery banki w jednym, czyli nowa szansa dla MŚP

Cztery banki w jednym, czyli nowa szansa dla MŚP

Cztery banki spółdzielcze – z Bełchatowa, Krośniewic, Łodzi i Strykowa połączyły się pod szyldem Łódzkiego Banku Spółdzielczego. Powstaje silny i stabilny kapitałowo podmiot z trwałymi, spółdzielczymi korzeniami. W efekcie połączenia wzrosną kapitały i aktywa nowego banku oraz jego zdolność do obsługi klientów, także firmowych.

Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF jest zadowolony. Konsolidację czterech banków spółdzielczych z województwa łódzkiego ocenia jako krok w bardzo dobrym kierunku:
– Komisja Nadzoru Finansowego popiera dobrowolne inicjatywy łączeniowe banków spółdzielczych, których celem jest dążenie do tworzenia nowoczesnych i bezpiecznych instytucji bankowych, przy jednoczesnym zachowaniu ich spółdzielczego charakteru oraz poszanowaniu partnerskich zasad współpracy – napisał przewodniczący KNF, cytowany przez SGB Bank z Poznania.
Nowy bank jest częścią dużej struktury banków spółdzielczych działającej w ramach Spółdzielczej Grupy Bankowej z siedzibą w Poznaniu.

Przed wyzwaniami

Połączone banki mogą uzyskać tzw. efekt synergii. Jeśli nowy zarząd (ale oczywiście i pracownicy) dołoży staranności i wysiłków, przy lepszym zarządzaniu pieniądze banku mogą być jeszcze efektywniej wydatkowane niż dotąd. Także na implementację niezbędnych i nowoczesnych narzędzi informatycznych, które pozwolą przyciągnąć zdalnymi usługami więcej młodych klientów.

Problemem małych banków jest często niedostatek kapitałów własnych. Ogranicza to ich możliwości udzielania kredytów o wyższej wartości, bo muszą trzymać się limitów koncentracji zaangażowania oraz przestrzegać zachowania wskaźników adekwatności kapitałowej na odpowiednim poziomie – stosownie do podejmowanego ryzyka. Przepisy stanowią, że zaangażowanie kredytowe banku w pojedynczym podmiocie lub grupie podmiotów powiązanych ze sobą nie może przekroczyć 20 lub 25 procent funduszy własnych banku. Przekraczanie 10 proc. funduszy własnych jest już duże i bywa niebezpieczne.
Nowy, połączony bank będzie dysponować kapitałami w wysokości 43 mln zł. Jego potencjał do udzielania kredytów niewątpliwie więc wzrasta. Ponieważ przy dzisiejszych niskich stopach oraz niewygórowanych marżach zarabianie banku na kredytach jest trudne, przed Łódzkim Bankiem Spółdzielczym stoi – jak się wydaje – wyzwanie przeglądu portfela kredytowego. Taki przegląd powinien uwzględniać też obszary, gdzie jeszcze można dodatkowo zarobić – oczywiście bez wystawiania banku na nadmierne ryzyko.
Patrząc na to w ten sposób Łódzki Bank Spółdzielczy to także nowa szansa na finansowanie małego i średniego biznesu z regionu łódzkiego. Zdaniem Pawła Kłosa, wiceprezesa ŁBS w Łodzi (wcześniej prezesa BS Bełchatów), efekt synergii wynikający z połączenia czterech banków będzie miał zasadnicze znaczenie dla klientów bankowości spółdzielczej w całym województwie. – Pod szyldem ŁBS, dzięki konsolidacji, powstaje silna kapitałowo, stabilna i perspektywiczna instytucja finansowa – mówi.

Uniwersalny ŁBS

– Jesteśmy zdeterminowani by w tej strukturze i na większym obszarze działania zaprezentować się jako bank nowoczesny, efektywny, a przede wszystkim uniwersalny – deklaruje Dariusz Wojciechowski, prezes Łódzkiego Banku Spółdzielczego. – Chcemy, by ŁBS skierował swoją aktywność w stronę czterech sektorów klientów: małych i średnich przedsiębiorstw, osób fizycznych, sektora rolniczego i jednostek samorządu terytorialnego. Nasza oferta będzie zawierała produkty zaawansowane technologicznie, których dominującymi cechami będzie prosta i zrozumiała budowa, elastyczna cena oraz niskie ryzyko ze strony banku. Jesteśmy przygotowani i otwarci na długoterminowe relacje z młodymi klientami – dodaje prezes.

Oferowanie szerokiego wachlarza atrakcyjnych produktów dla coraz większej grupy klientów, w tym dla małych i średnich firm i samorządów, deklarują też zgodnie Marta Tomczak, członek zarządu ŁBS (wcześniej prezes BS Stryków) oraz Radosław Kuleczka, członek zarządu a wcześniej, prezes BS Krośniewice.

Trzymamy kciuki za nowy bank i jego klientów!

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA