fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaFinanseCztery banki w jednym, czyli nowa szansa dla MŚP

Cztery banki w jednym, czyli nowa szansa dla MŚP

Cztery banki spółdzielcze – z Bełchatowa, Krośniewic, Łodzi i Strykowa połączyły się pod szyldem Łódzkiego Banku Spółdzielczego. Powstaje silny i stabilny kapitałowo podmiot z trwałymi, spółdzielczymi korzeniami. W efekcie połączenia wzrosną kapitały i aktywa nowego banku oraz jego zdolność do obsługi klientów, także firmowych.

Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF jest zadowolony. Konsolidację czterech banków spółdzielczych z województwa łódzkiego ocenia jako krok w bardzo dobrym kierunku:
– Komisja Nadzoru Finansowego popiera dobrowolne inicjatywy łączeniowe banków spółdzielczych, których celem jest dążenie do tworzenia nowoczesnych i bezpiecznych instytucji bankowych, przy jednoczesnym zachowaniu ich spółdzielczego charakteru oraz poszanowaniu partnerskich zasad współpracy – napisał przewodniczący KNF, cytowany przez SGB Bank z Poznania.
Nowy bank jest częścią dużej struktury banków spółdzielczych działającej w ramach Spółdzielczej Grupy Bankowej z siedzibą w Poznaniu.

Przed wyzwaniami

Połączone banki mogą uzyskać tzw. efekt synergii. Jeśli nowy zarząd (ale oczywiście i pracownicy) dołoży staranności i wysiłków, przy lepszym zarządzaniu pieniądze banku mogą być jeszcze efektywniej wydatkowane niż dotąd. Także na implementację niezbędnych i nowoczesnych narzędzi informatycznych, które pozwolą przyciągnąć zdalnymi usługami więcej młodych klientów.

Problemem małych banków jest często niedostatek kapitałów własnych. Ogranicza to ich możliwości udzielania kredytów o wyższej wartości, bo muszą trzymać się limitów koncentracji zaangażowania oraz przestrzegać zachowania wskaźników adekwatności kapitałowej na odpowiednim poziomie – stosownie do podejmowanego ryzyka. Przepisy stanowią, że zaangażowanie kredytowe banku w pojedynczym podmiocie lub grupie podmiotów powiązanych ze sobą nie może przekroczyć 20 lub 25 procent funduszy własnych banku. Przekraczanie 10 proc. funduszy własnych jest już duże i bywa niebezpieczne.
Nowy, połączony bank będzie dysponować kapitałami w wysokości 43 mln zł. Jego potencjał do udzielania kredytów niewątpliwie więc wzrasta. Ponieważ przy dzisiejszych niskich stopach oraz niewygórowanych marżach zarabianie banku na kredytach jest trudne, przed Łódzkim Bankiem Spółdzielczym stoi – jak się wydaje – wyzwanie przeglądu portfela kredytowego. Taki przegląd powinien uwzględniać też obszary, gdzie jeszcze można dodatkowo zarobić – oczywiście bez wystawiania banku na nadmierne ryzyko.
Patrząc na to w ten sposób Łódzki Bank Spółdzielczy to także nowa szansa na finansowanie małego i średniego biznesu z regionu łódzkiego. Zdaniem Pawła Kłosa, wiceprezesa ŁBS w Łodzi (wcześniej prezesa BS Bełchatów), efekt synergii wynikający z połączenia czterech banków będzie miał zasadnicze znaczenie dla klientów bankowości spółdzielczej w całym województwie. – Pod szyldem ŁBS, dzięki konsolidacji, powstaje silna kapitałowo, stabilna i perspektywiczna instytucja finansowa – mówi.

Uniwersalny ŁBS

– Jesteśmy zdeterminowani by w tej strukturze i na większym obszarze działania zaprezentować się jako bank nowoczesny, efektywny, a przede wszystkim uniwersalny – deklaruje Dariusz Wojciechowski, prezes Łódzkiego Banku Spółdzielczego. – Chcemy, by ŁBS skierował swoją aktywność w stronę czterech sektorów klientów: małych i średnich przedsiębiorstw, osób fizycznych, sektora rolniczego i jednostek samorządu terytorialnego. Nasza oferta będzie zawierała produkty zaawansowane technologicznie, których dominującymi cechami będzie prosta i zrozumiała budowa, elastyczna cena oraz niskie ryzyko ze strony banku. Jesteśmy przygotowani i otwarci na długoterminowe relacje z młodymi klientami – dodaje prezes.

Oferowanie szerokiego wachlarza atrakcyjnych produktów dla coraz większej grupy klientów, w tym dla małych i średnich firm i samorządów, deklarują też zgodnie Marta Tomczak, członek zarządu ŁBS (wcześniej prezes BS Stryków) oraz Radosław Kuleczka, członek zarządu a wcześniej, prezes BS Krośniewice.

Trzymamy kciuki za nowy bank i jego klientów!

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Młodzi, piękni i… zadłużeni

Mocno wzrosło zadłużenie Polaków w wieku od 18 do 24 lat, a także przybyła liczba młodych osób, które borykają się z problemami finansowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy odważnie inwestują za granicą

Czy polskie firmy sektora MŚP są wystarczająco uzbrojone w odpowiednie narzędzia finansowe, by skutecznie podbijać teraz rynki zagraniczne?
3 MIN CZYTANIA

Korzystne zmiany przy zamówieniach publicznych i nowe formy wsparcia MŚP

„Zamówienia publiczne dostępne dla wszystkich – oferta dla przedsiębiorców” to projekt realizowany przez PARP na wniosek rządu, w którym przedsiębiorcy sektora MŚP otrzymują realne wsparcie przy przetargach publicznych. Na Opolszczyźnie młodzi przedsiębiorcy dostaną pieniądze na prace badawczo-rozwojowe. Nie zapomniano również o rolnikach
3 MIN CZYTANIA

Idziemy w stronę technologii 7G [WYWIAD]

O tym, czy pracujące w Polsce ośrodki badawcze potrafią skutecznie przyciągać światowej sławy naukowców, o ich sukcesach badawczych i przydatności wynalazków w przemyśle rozmawiamy z prof. dr hab. Wojciechem Knapem, międzynarodowej sławy fizykiem oraz szefem Międzynarodowej Agendy Badawczej Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA, powstałej przy Instytucie Wysokich Ciśnień Unipress PAN.
5 MIN CZYTANIA