fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaŚwiatCzy 25 proc. brytyjskich gospodarzy chce wyrzucić ukraińskich uchodźców?

Czy 25 proc. brytyjskich gospodarzy chce wyrzucić ukraińskich uchodźców?

Rosyjskie media państwowe rozpuściły informacje, że ponad 25 proc. gospodarzy w Wielkiej Brytanii chce po sześciu miesiącach eksmitować swoich ukraińskich gości.

W lipcowym sondażu brytyjskiego urzędu statystycznego przebadano ponad 7 tys. rodzin, które przystąpiły do rządowego programu „Domy dla Ukrainy”. Uruchomiony w marcu program umożliwia uciekającym przed rosyjską inwazją ukraińskim rodzinom przyjazd do Wielkiej Brytanii, jeśli mają wyznaczonego wolontariusza lub sponsora, który może zapewnić im odpowiednie zakwaterowanie.

Jak czytamy w serwisie euronews.com, do końca lipca do Wielkiej Brytanii przybyło ponad 100 tys. osób z Ukrainy. Według sondażu 25 proc. respondentów odpowiedziało, że zamierza gościć uchodźców przez sześć miesięcy lub krócej, a 37 proc. stwierdziło, że jest gotowe to robić przez rok lub dłużej.

Z sondażu wynika, że 30 proc. obecnych lub poprzednich sponsorów stwierdziło, iż rosnące koszty utrzymania znacząco wpłynęły na ich zdolność do udzielania wsparcia w ramach programu. Spośród tych, którzy planowali zapewnić zakwaterowanie przez okres od sześciu miesięcy do roku, 70 proc. respondentów stwierdziło, że dalsze miesięczne płatności rządowe zachęciłyby ich do dłuższego goszczenia uchodźców. 

Według euronews.com dyskredytowanie ukraińskich uchodźców w Europie stało się w ostatnich tygodniach powszechnym tematem dezinformacji. Serwis wcześniej sprawdził inne fałszywe twierdzenia, m.in. takie, że ukraińscy uchodźcy podpalili dom w Niemczech czy też, że Włosi źle potraktowali Ukraińców, których protest przybrał formę blokady drogi.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA