Rosyjskie media państwowe rozpuściły informacje, że ponad 25 proc. gospodarzy w Wielkiej Brytanii chce po sześciu miesiącach eksmitować swoich ukraińskich gości.

Pexels.com

W lipcowym sondażu brytyjskiego urzędu statystycznego przebadano ponad 7 tys. rodzin, które przystąpiły do rządowego programu „Domy dla Ukrainy”. Uruchomiony w marcu program umożliwia uciekającym przed rosyjską inwazją ukraińskim rodzinom przyjazd do Wielkiej Brytanii, jeśli mają wyznaczonego wolontariusza lub sponsora, który może zapewnić im odpowiednie zakwaterowanie.

Jak czytamy w serwisie euronews.com, do końca lipca do Wielkiej Brytanii przybyło ponad 100 tys. osób z Ukrainy. Według sondażu 25 proc. respondentów odpowiedziało, że zamierza gościć uchodźców przez sześć miesięcy lub krócej, a 37 proc. stwierdziło, że jest gotowe to robić przez rok lub dłużej.

Z sondażu wynika, że 30 proc. obecnych lub poprzednich sponsorów stwierdziło, iż rosnące koszty utrzymania znacząco wpłynęły na ich zdolność do udzielania wsparcia w ramach programu. Spośród tych, którzy planowali zapewnić zakwaterowanie przez okres od sześciu miesięcy do roku, 70 proc. respondentów stwierdziło, że dalsze miesięczne płatności rządowe zachęciłyby ich do dłuższego goszczenia uchodźców. 

Według euronews.com dyskredytowanie ukraińskich uchodźców w Europie stało się w ostatnich tygodniach powszechnym tematem dezinformacji. Serwis wcześniej sprawdził inne fałszywe twierdzenia, m.in. takie, że ukraińscy uchodźcy podpalili dom w Niemczech czy też, że Włosi źle potraktowali Ukraińców, których protest przybrał formę blokady drogi.

Poprzedni artykułXiaomi zwolni setki pracowników. Rekordowe bezrobocie wśród młodych Chińczyków
Następny artykułBiznes apeluje o likwidację patologii legislacyjnej w Polsce