fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaBiznesCzy ASF wymknął się z pod kontroli?

Czy ASF wymknął się z pod kontroli?

Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) w ostatnich tygodniach na obszarze kraju potwierdzono ponad 40 nowych przypadków ASF. Od początku roku jest już ponad trzy tysiące zachorowań. Odstrzał dzików nie zlikwidował choroby, a rolnicy nadal liczą straty. Jak to się ma do słów ministra rolnictwa, że epidemia jest opanowana?

Dane GIW wskazują jednoznacznie, że tylko w ciągu minionego tygodnia na obszarze siedmiu województw naszego kraju potwierdzono 42 przypadki ASF. Nie ma ich jeszcze, co prawda, na większości obszarów wcześniej całkowicie wolnych od choroby, jednak w dwóch gminach pojawiła się po raz pierwszy w tym roku – w gminie Szudziałowo (pow. sokólski, woj. podlaskie) oraz Dubienka (pow. chełmski, woj. lubelskie).

Między 10 a 17 sierpnia przypadki ASF potwierdzono w:
* województwie warmińsko-mazurskim, w powiatach: oleckim (gmina Olecko), olsztyńskim (gminy Barczewo, Olsztynek i Purda, miasto Olsztyn), ostródzkim (gminy Grunwald, Łukta i Morąg);
* województwie podlaskim, w powiatach: siemiatyckim (gmina Mielnik), sokólskim (gmina Szudziałowo);
* województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim (gmina Pniewy);
* województwie lubelskim, w powiatach: bialskim (gmina Konstantynów), chełmskim (gmina Dubienka), kraśnickim (gmina Gościeradów), lubelskim (gmina Krzczonów), puławskim (gmina Końskowola), zamojskim (gmina Zwierzyniec);
* województwie podkarpackim, w powiatach: lubaczowskim (gmina Horyniec-Zdrój), niżańskim (gmina Harasiuki);
* województwie lubuskim, w powiatach: krośnieńskim (gminy Bytnica, Dąbie, Krosno Odrzańskie), nowosolskim (gminy Bytom Odrzański, Kożuchów, Nowa Sól), świebodzińskim (gmina Skąpe), w zielonogórskim (gminy Czerwieńsk, Zielona Góra);
* województwie dolnośląskim, w powiatach: głogowskim (gmina Żukowice), polkowickim (gmina Gaworzyce).

W maju br. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział PAP: „ASF w Polsce jest pod kontrolą i się zmniejsza. 77 gmin w Polsce, spośród tych, w których był on wcześniej notowany, jest już od niego wolnych. Zgłosiliśmy to do UE i zabiegamy w Brukseli o to, żeby uwolnić już te gminy i przywrócić tam hodowlę świń”.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA