fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaBiznesCzy ASF wymknął się z pod kontroli?

Czy ASF wymknął się z pod kontroli?

Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) w ostatnich tygodniach na obszarze kraju potwierdzono ponad 40 nowych przypadków ASF. Od początku roku jest już ponad trzy tysiące zachorowań. Odstrzał dzików nie zlikwidował choroby, a rolnicy nadal liczą straty. Jak to się ma do słów ministra rolnictwa, że epidemia jest opanowana?

Dane GIW wskazują jednoznacznie, że tylko w ciągu minionego tygodnia na obszarze siedmiu województw naszego kraju potwierdzono 42 przypadki ASF. Nie ma ich jeszcze, co prawda, na większości obszarów wcześniej całkowicie wolnych od choroby, jednak w dwóch gminach pojawiła się po raz pierwszy w tym roku – w gminie Szudziałowo (pow. sokólski, woj. podlaskie) oraz Dubienka (pow. chełmski, woj. lubelskie).

Między 10 a 17 sierpnia przypadki ASF potwierdzono w:
* województwie warmińsko-mazurskim, w powiatach: oleckim (gmina Olecko), olsztyńskim (gminy Barczewo, Olsztynek i Purda, miasto Olsztyn), ostródzkim (gminy Grunwald, Łukta i Morąg);
* województwie podlaskim, w powiatach: siemiatyckim (gmina Mielnik), sokólskim (gmina Szudziałowo);
* województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim (gmina Pniewy);
* województwie lubelskim, w powiatach: bialskim (gmina Konstantynów), chełmskim (gmina Dubienka), kraśnickim (gmina Gościeradów), lubelskim (gmina Krzczonów), puławskim (gmina Końskowola), zamojskim (gmina Zwierzyniec);
* województwie podkarpackim, w powiatach: lubaczowskim (gmina Horyniec-Zdrój), niżańskim (gmina Harasiuki);
* województwie lubuskim, w powiatach: krośnieńskim (gminy Bytnica, Dąbie, Krosno Odrzańskie), nowosolskim (gminy Bytom Odrzański, Kożuchów, Nowa Sól), świebodzińskim (gmina Skąpe), w zielonogórskim (gminy Czerwieńsk, Zielona Góra);
* województwie dolnośląskim, w powiatach: głogowskim (gmina Żukowice), polkowickim (gmina Gaworzyce).

W maju br. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział PAP: „ASF w Polsce jest pod kontrolą i się zmniejsza. 77 gmin w Polsce, spośród tych, w których był on wcześniej notowany, jest już od niego wolnych. Zgłosiliśmy to do UE i zabiegamy w Brukseli o to, żeby uwolnić już te gminy i przywrócić tam hodowlę świń”.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA