fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCzy ASF wymknął się z pod kontroli?

Czy ASF wymknął się z pod kontroli?

Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) w ostatnich tygodniach na obszarze kraju potwierdzono ponad 40 nowych przypadków ASF. Od początku roku jest już ponad trzy tysiące zachorowań. Odstrzał dzików nie zlikwidował choroby, a rolnicy nadal liczą straty. Jak to się ma do słów ministra rolnictwa, że epidemia jest opanowana?

Dane GIW wskazują jednoznacznie, że tylko w ciągu minionego tygodnia na obszarze siedmiu województw naszego kraju potwierdzono 42 przypadki ASF. Nie ma ich jeszcze, co prawda, na większości obszarów wcześniej całkowicie wolnych od choroby, jednak w dwóch gminach pojawiła się po raz pierwszy w tym roku – w gminie Szudziałowo (pow. sokólski, woj. podlaskie) oraz Dubienka (pow. chełmski, woj. lubelskie).

Między 10 a 17 sierpnia przypadki ASF potwierdzono w:
* województwie warmińsko-mazurskim, w powiatach: oleckim (gmina Olecko), olsztyńskim (gminy Barczewo, Olsztynek i Purda, miasto Olsztyn), ostródzkim (gminy Grunwald, Łukta i Morąg);
* województwie podlaskim, w powiatach: siemiatyckim (gmina Mielnik), sokólskim (gmina Szudziałowo);
* województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim (gmina Pniewy);
* województwie lubelskim, w powiatach: bialskim (gmina Konstantynów), chełmskim (gmina Dubienka), kraśnickim (gmina Gościeradów), lubelskim (gmina Krzczonów), puławskim (gmina Końskowola), zamojskim (gmina Zwierzyniec);
* województwie podkarpackim, w powiatach: lubaczowskim (gmina Horyniec-Zdrój), niżańskim (gmina Harasiuki);
* województwie lubuskim, w powiatach: krośnieńskim (gminy Bytnica, Dąbie, Krosno Odrzańskie), nowosolskim (gminy Bytom Odrzański, Kożuchów, Nowa Sól), świebodzińskim (gmina Skąpe), w zielonogórskim (gminy Czerwieńsk, Zielona Góra);
* województwie dolnośląskim, w powiatach: głogowskim (gmina Żukowice), polkowickim (gmina Gaworzyce).

W maju br. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział PAP: „ASF w Polsce jest pod kontrolą i się zmniejsza. 77 gmin w Polsce, spośród tych, w których był on wcześniej notowany, jest już od niego wolnych. Zgłosiliśmy to do UE i zabiegamy w Brukseli o to, żeby uwolnić już te gminy i przywrócić tam hodowlę świń”.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA