fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiCzy benzyna może być po 4 zł?

Czy benzyna może być po 4 zł?

Litr benzyny bezołowiowej PB95 i oleju napędowego kosztuje już ok. 6 zł. W związku z tym Konfederacja zaproponowała obniżenie VAT na paliwo do 15 proc., akcyzę do 10 proc., opłatę paliwową do 1,7 proc. oraz zlikwidowanie opłaty emisyjnej. Paliwo miałoby kosztować 4 zł/l. Czy to możliwe?

Państwo suwerenne może regulować wysokość swoich podatków, jak mu pasuje. Problem w tym, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej. Polska z tego powodu nie jest państwem suwerennym i musi dostosować wysokość niektórych podatków do regulacji unijnych.

VAT można obniżyć do 15 proc., bo takie jest unijne minimum. Największym natomiast problemem jest akcyza. Zgodnie z dyrektywą Rady nr 2003/96/EC minimalny poziom opodatkowania akcyzą benzyny bezołowiowej w Unii Europejskiej wynosi 359 euro za 1000 litrów. Przy aktualnym kursie euro to 1,64 zł za litr. A ile wynosi aktualnie akcyza w tym paliwie? 1,514 zł.

Wracając do pytania tytułowego: propozycja Konfederacji jest nierealna i niezgodna z prawem unijnym. W tej sytuacji Polska nie tylko nie może obniżyć akcyzy, ale będzie ją musiała podnieść! Benzyna nie może być po 4 zł. No chyba że Polska opuści Unię.

A będzie jeszcze gorzej. Mianowicie, nowa unijna dyrektywa energetyczna przyniesie od 2023 r. drastyczne podwyżki akcyzy, a tym samym cen paliw.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Płatnik nie pobiera zaliczek od ekwiwalentu za pracę zdalną

Niezależnie od formy zapewnienia przez pracodawcę narzędzi i materiałów potrzebnych pracownikowi do wykonywania pracy zdalnej, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane przez pracownika świadczenia nie stanowią jego przychodu w rozumieniu ustawy o PIT.
4 MIN CZYTANIA

W czerwcu trzeba zatwierdzić sprawozdania finansowe

30 czerwca upływa termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Spora cześć jednostek będzie miała później 15 dni na przesłanie go do właściwego rejestru sądowego. Za niezłożenie sprawozdania grożą dotkliwe kary – w skrajnym przypadku nawet rozwiązanie spółki.
4 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawdziwego libertarianina szukaj ze świecą

Z raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Libertariańskie wynika smutna konstatacja, że ludzi o poglądach liberalnych w Polsce jest niewielka liczba, a o poglądach libertariańskich – niemal zbliżona do zera. Nie jest to dobry prognostyk, jeśli chodzi o dalszy rozwój gospodarczy naszego kraju.
4 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA