fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiCzy dobrowolny ZUS to dobry pomysł?

Czy dobrowolny ZUS to dobry pomysł?

Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich jest przeciwny wprowadzeniu dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców.

Zdaniem Marka Kowalskiego, przewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich, wprowadzenie dobrowolnych składek ubezpieczeniowych dla przedsiębiorców mogłoby zdemolować system ubezpieczeń społecznych. Przedstawiciel biznesu w podcaście „Biznes. Między wierszami” zasugerował, że za taki pomysł zapłaciliby wszyscy Polacy.

– Jeśli dziś damy przedsiębiorcom dobrowolny ZUS, to za 20 lat wszyscy zrzucimy się na zasiłek dla tych, którzy nie płacili ZUS-u – powiedział Kowalski w podcaście Radia Zet. – To uprzywilejowanie jednej grupy. Dlaczego reszta społeczeństwa ma się na nich składać? Państwo nie ma swoich pieniędzy, będzie korzystało z pieniędzy pracujących – dodał.

Przewodniczący FPP przypomniał, że zgodnie z polską konstytucją państwo jest zobowiązane do zapewnienia obywatelom dostępu do opieki zdrowotnej i zabezpieczenia emerytalnego. Jeśli rząd chciałby zrezygnować z obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne, to najpierw musiałby stworzyć system prywatnych ubezpieczeń, który dziś w Polsce nie istnieje w takim stopniu, aby zabezpieczyć Polakom przyszłość emerytalną.

Pomysłem FPP na ZUS są składki od dochodu i zwolnienie od składek, jeśli przedsiębiorcy odnotowują stratę.

– ZUS jest skłonny zgodzić się na takie rozwiązanie, rozmawialiśmy już z prezes Gertrudą Uścińską, a rząd wolał wprowadzić Polski Ład… – podsumował przedstawiciel FPP.

Aktualnie składki na ZUS kosztują polskich przedsiębiorców ponad 1,4 tys. zł miesięcznie.

Radio Zet
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA