fbpx
środa, 13 listopada, 2024
Strona głównaEkologiaCzy elektrownie wiatrowe mogą się… przewrócić? Niestety, to się zdarza

Czy elektrownie wiatrowe mogą się… przewrócić? Niestety, to się zdarza

W ostatnich latach miało miejsce kilka spektakularnych upadków gigantycznych wiatraków energetycznych w USA i Europie.

W połowie poprzedniego roku doszło do dwóch katastrof wiatraków w USA. Wielkie obiekty, wyższe od Statuy Wolności, zawaliły się w stanie Oklahoma i Kolorado. Pierwszy z nich działał krócej niż rok.

Obydwa były modelami turbin wyprodukowanymi przez firmę General Electric Co.

W latach 2021-2022 doszło do szeregu podobnych wydarzeń w Europie. Potężny, mający ok. 240 metrów wiatrak, zawalił się w niemieckim mieście Haltern kilka godzin przed swoim oficjalnym uruchomieniem. Podobne wypadki miały miejsce w ubiegłym roku na Litwie i w Szwecji, zaś u wybrzeży Danii wstrzymano ruch morski po odpadnięciu elementów od niektórych wiatraków.

Firmy zajmujące się ubezpieczeniem realizacji farm wiatrowych przyznają, że ze względu na kolejne problemy techniczne, prawdopodobnie wzrosną koszty polis dla tego typu projektów.

Producent turbin Siemens Energy dokonał rewizji prognoz zysków na obecny rok, uzasadniając to szacunkami wyższych niż wcześniej planowano kosztów spowodowanych wadami sprzętu. Znacznie rosną też koszty napraw gwarancyjnych i serwisowych.

Do katastrof dochodzi, ponieważ buduje się coraz większe wiatraki. Im jednak są potężniejsze, tym bardziej narażone są na różnego rodzaju wady i usterki, które mogą doprowadzić do zawalenia.

Wszystkie powyższe okoliczności negatywnie wpływają na rentowność farm wiatrowych i prowadzą finalnie do wzrostu ceny pochodzącej z nich energii.

bloomberg.com, apnews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA