fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaEkologiaCzy elektrownie wiatrowe mogą się… przewrócić? Niestety, to się zdarza

Czy elektrownie wiatrowe mogą się… przewrócić? Niestety, to się zdarza

W ostatnich latach miało miejsce kilka spektakularnych upadków gigantycznych wiatraków energetycznych w USA i Europie.

W połowie poprzedniego roku doszło do dwóch katastrof wiatraków w USA. Wielkie obiekty, wyższe od Statuy Wolności, zawaliły się w stanie Oklahoma i Kolorado. Pierwszy z nich działał krócej niż rok.

Obydwa były modelami turbin wyprodukowanymi przez firmę General Electric Co.

W latach 2021-2022 doszło do szeregu podobnych wydarzeń w Europie. Potężny, mający ok. 240 metrów wiatrak, zawalił się w niemieckim mieście Haltern kilka godzin przed swoim oficjalnym uruchomieniem. Podobne wypadki miały miejsce w ubiegłym roku na Litwie i w Szwecji, zaś u wybrzeży Danii wstrzymano ruch morski po odpadnięciu elementów od niektórych wiatraków.

Firmy zajmujące się ubezpieczeniem realizacji farm wiatrowych przyznają, że ze względu na kolejne problemy techniczne, prawdopodobnie wzrosną koszty polis dla tego typu projektów.

Producent turbin Siemens Energy dokonał rewizji prognoz zysków na obecny rok, uzasadniając to szacunkami wyższych niż wcześniej planowano kosztów spowodowanych wadami sprzętu. Znacznie rosną też koszty napraw gwarancyjnych i serwisowych.

Do katastrof dochodzi, ponieważ buduje się coraz większe wiatraki. Im jednak są potężniejsze, tym bardziej narażone są na różnego rodzaju wady i usterki, które mogą doprowadzić do zawalenia.

Wszystkie powyższe okoliczności negatywnie wpływają na rentowność farm wiatrowych i prowadzą finalnie do wzrostu ceny pochodzącej z nich energii.

bloomberg.com, apnews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia zakaże naprawiać stare auta?

Komisja Europejska przygotowała rozporządzenie, które ma zakazać napraw tzw. pojazdów resztkowych. Mają one być od razu złomowane. To kolejny „genialny” plan UE.
2 MIN CZYTANIA

Globalne fundusze wycofały swoje poparcie dla religii klimatystycznej?

BlackRock, JPMorgan Chase, Vanguard oraz State Street niedawno opuściły Climate Action 100+, koalicję największych zarządzających funduszami na świecie, która zobowiązała się zapewnić, by najwięksi globalni emitenci gazów cieplarnianych „podjęli niezbędne działania w sprawie zapobieżenia zmianom klimatu”.
2 MIN CZYTANIA

UE zakaże małych opakowań cukru, sosów i kosmetyków

Unia Europejska chce wprowadzić nie tylko zakaz opakowań na warzywa i owoce czy na jedzenie i napoje spożywane w lokalach, ale zamierza także zakazać małych opakowań cukru, sosów i przypraw oraz kosmetyków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska sfinansowała sprzęt do tłumienia demonstracji

Finansowane z unijnego budżetu senegalskie jednostki specjalne krwawo pacyfikują demonstracje, których uczestnicy sprzeciwiają się autorytarnym zapędom obecnego prezydenta.
2 MIN CZYTANIA