fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaCzy energia atomowa jest „zielona”?

Czy energia atomowa jest „zielona”?

Poszczególne państwa Unii Europejskiej mają różne stanowisko na temat klasyfikowania energii atomowej jako przyjaznej dla klimatu. 

Pięć krajów UE wydało oświadczenie, w którym wzywa do uznania energii nuklearnej za negatywną dla klimatu. Niemcy, Austria, Luksemburg, Portugalia i Dania zajęły w tej sprawie stanowisko podczas szczytu klimatycznego COP 26 w Glasgow. Deklaracja padła w czasie, gdy Komisja Europejska pracuje nad taksonomią, mającą wskazać źródła energii, które wpisują się w idee zrównoważonego rozwoju. Jest to o tyle istotne, że budowa źródeł uznanych za ekologiczne będzie finansowana przez Brukselę.

W opozycji stoją Francja, Polska, Czechy i Słowacja, które uważają, że atom powinien zostać uznany za „zielone” źródło energii, podobnie jak gaz. Jednocześnie Paryż zapowiedział budowę pierwszych od kilkudziesięciu lat nowych reaktorów.

Szefowa niemieckiego resortu środowiska Svenja Schulze uważa, że energia atomowa nie może być rozwiązaniem kryzysu klimatycznego. Jej zdaniem jest zbyt droga i ryzykowna. Niemcy od lat realizują politykę transformacji energetycznej Energiewende. Zgodnie z nią, do końca przyszłego roku mają zostać wygaszone wszystkie elektrownie atomowe w kraju.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA