fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaCzy Europa rzeczywiście może zrezygnować z rosyjskiego gazu?

Czy Europa rzeczywiście może zrezygnować z rosyjskiego gazu?

Wyeliminowanie rosyjskiego gazu oznaczałoby dla Unii Europejskiej wzrost kosztów energii elektrycznej o ok. 56 proc. – wyliczają francuscy eksperci. Ponadto stworzenie odpowiedniej infrastruktury do przyśpieszenia transformacji energetycznej mogłoby kosztować dodatkowy miliard euro, czyli o 36 proc. więcej niż budżet przewidziany na pocovidowy plan odbudowy UE.

Rosyjski atak na Ukrainę pod każdym względem zaskoczył Europejczyków. Nie chodzi tylko o to, że wielu przywódców nie spodziewało się ofensywy na taką skalę, do końca nie dopuszczając do siebie doniesień amerykańskiego wywiadu. Zaklinanie rzeczywistości wynikało przede wszystkim z demilitaryzacji krajów członkowskich. Unia Europejska postanowiła walczyć z rosyjskim agresorem na polu gospodarczym i społecznym, nakładając kolejne sankcje na Rosję i jego sprzymierzeńców. Problem jednak w tym, że kolejne represje stosowane wobec Władimira Putina nie zdają rezultatu w obliczu gigantycznej zależności europejskiej gospodarki od gazu i innych surowców z tego kraju. Innymi słowy, Europa walcząc z Putinem, zaciska gospodarczą pętle wokół własnej szyi.

Odzyskanie niezależności energetycznej na Starym Kontynencie nie będzie jednak ani łatwe, ani tanie. Według wyliczeń francuskiej firmy ubezpieczeniowo-finansowej Euler Hermes, zmiana dostawcy gazu kosztować może ponad miliard euro inwestycji w ciągu najbliższych kilku lat oraz ogromny wzrost rachunków za energię i spadku aktywności wielu podsektorów przemysłu.

Zależność Europy od rosyjskiego gazu jest bardzo duża, do tego stopnia, że ​​odcięcie dostaw może oznaczać paraliż 9 proc. całej energii zużywanej w Unii Europejskiej.

Istnieją jednak duże różnice w zużyciu rosyjskiego gazu między poszczególnymi europejskimi krajami, przy czym im dalej na wschód, tym większa zależność. Zużycie rosyjskiego gazu na Węgrzech kształtuje się na poziomie 33 proc., na Słowacji 26 proc., w Czechach 24 proc., na Łotwie 20 proc., w Niemczech 19 proc.,  we Włoszech 17 proc., podczas gdy w Hiszpanii to zaledwie 3 proc.

Moskwa już udowodniła, że gaz to jej główna karta przetargowa, ograniczając w ostatnich miesiącach do minimum dostawy tego surowca do Europy. Zapasy gazu w UE w lutym tego roku spadły do 1,2 mln teradżul energii, znacznie poniżej rezerw z lat poprzednich. Co więcej, jest to poziom niewystarczający do pełnego pokrycia typowego zapotrzebowania na gaz w marcu, które wynosi około 1,5 mln teradżul. Poziom zapasów jest na tyle niski, że gdyby Rosja zdecydowała się na dalsze ograniczanie dostaw, to kilka tygodni złej pogody w marcu i kwietniu mogłoby całkowicie wyczerpać dotychczasowe rezerwy i doprowadzić do przerw w dostawach energii elektrycznej.

Zdaniem większości analityków Europa nie powinna skupiać się na przetrwaniu nadchodzącej wiosny. Znacznie ważniejsze w walce z rosyjskim szantażem jest wykorzystanie najbliższych miesięcy, aby zabezpieczyć energetycznie Unię Europejską na przyszłą zimę.

Nic więc dziwnego, że w ostatnich tygodniach UE rozpoczęła poszukiwania innych dostawców, sondując takie kraje jak Katar, Algieria, Kazachstan, Stany Zjednoczone i Norwegia. Jednak zdaniem Euler Hermes „hipotetyczne dodatkowe ilości, które można by zmobilizować, nie są wstanie zaspokoić europejskiej konsumpcji w okresie zimowym”.

Duże trudności w pozyskaniu nowych dostawców stanowi brak infrastruktury w Europie. Nieliczne połączenia między Półwyspem Iberyjskim a Francją oraz fakt, że gazociągi biegną głównie ze wschodu na zachód spowalniają napływ algierskiego gazu. Przeszkodą jest również niedobór metanowców oraz wysokie koszty skraplania i regazyfikacji.

Wreszcie 80 proc. pojemności magazynowej w Europie jest przeznaczone do przechowywania tego surowca w postaci gazowej, co oznacza konieczność polegania na dostawcach obecnie podłączonych do sieci gazociągów. Innymi słowy, jeśli wykluczy się Rosję, możliwości zakupu gazu zostaną ograniczone do Norwegii i Algierii.

Jeśli Europa chce w tym roku zmniejszyć swoją zależność od Rosji, nie wystarczy tylko szukać nowych dostawców. Kluczowym jest zmniejszenie zużycia gazu np. poprzez zastąpienie produkcji energii elektrycznej gazem innymi technologiami, w tym wykorzystaniem ropy naftowej w niektórych elektrowniach, ponowne uruchomienie elektrowni cieplnych opalanych węglem oraz odroczenie lub cofnięcie demontażu energetyki jądrowej.

Eksperci nie wykluczają także, że w sytuacji awaryjnej może nawet dojść do racjonowania gazu, w tym ograniczenia korzystania z ogrzewania domowego i czasowego zamknięcia niektórych obiektów przemysłowych, co oznaczałoby upadek wszystkich najbardziej energochłonnych i gazochłonnych sektorów gospodarki, takich jak produkcja stali, hutnictwo, chemia, ceramika, branża farmaceutyczna, budowlana czy motoryzacyjna.  Krótko mówiąc, rezygnacja z rosyjskiego gazu nie jest dla Europy wolna ani pod względem społecznym, ani gospodarczym.

Zaprzestanie zakupu rosyjskiego gazu oznaczać będzie wzrost średnich cen energii elektrycznej o 56 proc. (w tym również w krajach, które ledwo zużywają rosyjski gaz) i spadek popytu o 11,2 proc.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Coraz większy pesymizm niemieckich przedsiębiorców

Największa gospodarka Europy zmierza w kierunku kolejnego pogorszenia koniunktury, a perspektywy gospodarcze firm są coraz bardziej ponure. Nastroje w niemieckim biznesie spadły do najniższego poziomu z jesieni 2022 r., czyli z czasów kumulacji kryzysów: ataku Rosji na Ukrainę i pandemii.
3 MIN CZYTANIA

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA