Choć ta książka ma już ponad 100 lat, na pewno warto po nią sięgnąć. „Państwo niewolnicze” Hilaire’a Belloca, które ukazało się niedawno nakładem krakowskiego Wydawnictwa AA, niebawem do wygrania w konkursie na naszym profilu na Facebooku.

Hasło jest wyjątkowo aktualne właśnie teraz, gdy mamy do czynienia z radykalnym ograniczaniem naszych praw, swobód i wolności w imię walki z pandemią i bezpieczeństwem zdrowotnym. Oczywiście Hilaire Belloc, pisząc „Państwo niewolnicze”,  miał na myśli zupełnie co innego. W swojej książce atakuje kapitalizm, pisząc, że uruchomił procesy prowadzące do dewastacji świata Bosko-ludzkiej wolności.

Teza mocno kontrowersyjna, choćby z tego powodu, że alternatywą dla kapitalizmu jest socjalizm – ustrój, w imię którego w XX wieku wymordowano setki milionów ludzi na całym świecie i w imię którego zniszczono instytucję własności prywatnej, która jest gwarantem wolności każdej osoby.

Tym bardziej więc warto po tę książkę sięgnąć. My ją polecamy, przy okazji informując o tym, że 4 sztuki będą u nas niebawem do wygrania w konkursie na Facebooku. Zachęcamy też do obejrzenia krótkiej dyskusji zarówno o książce, jak i o tym, czy dziś grozi nam państwo niewolnicze.

Poprzedni artykułPółtora miliona Polaków przekroczy drugi próg podatkowy
Następny artykułPochwała kolektywizmu w dobie pandemii to staczanie się po równi pochyłej. Polemika