fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwumCzy i jak Komisja Europejska wesprze branżę turystyczną?

Czy i jak Komisja Europejska wesprze branżę turystyczną?

"To będzie debata orientacyjna, która pomoże opracować Komisji Europejskiej swoje propozycje i wytyczne w tym obszarze" – powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Eric Mamer.

Strategii nie należy się spodziewać już w środę, bo urzędnicy w Brukseli muszą przeanalizować sytuację. Niezależnie od wskazań KE ewentualna możliwość wyjazdów będzie zależała od decyzji rządów poszczególnych krajów, bo to one mają kompetencje w zakresie otwarcia granic, czy decydowania o obowiązku 14-dniowej kwarantanny po powrocie z zagranicy.

W poniedziałek unijni ministrowie odpowiedzialni za obszar turystyki wraz z komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem rozmawiali głównie o środkach mających łagodzić obecne załamanie oraz o strategiach pokryzysowych. Pojawiły się również pomysły ustanowienia "korytarzy turystycznych" między państwami członkowskimi. KE nie chciała się jednak na razie odnosić do tego tematu, skupiając się na gospodarczej stronie problemu.

"Wpływ kryzysu na cały ekosystem turystyczny: hotele, restauracje, operatorów turystycznych, biura podróży, linie lotnicze oraz innego rodzaju transport jest niszczycielski. Najbardziej cierpią małe firmy" – powiedziała we wtorek rzeczniczka KE Sonia Gospodinowa.

KE pracuje już nad wspólną unijną odpowiedzią w sprawie odbudowy turystyki w związku z nadchodzącym sezonem letnim. Breton chce, żeby w centrum strategii była cyfrowa i zielona transformacja, aby zapewnić konkurencyjność i długoterminową odporność sektora na zawirowania.

"Unijni ministrowie wyrazili szerokie poparcie dla wzmocnionej współpracy na poziomie UE i poprosili KE, by pracowała priorytetowo nad wspólnym unijnym podejściem wobec turystyki" – relacjonowała rzeczniczka. Z jej słów wynika, że podejście to miałoby zapewniać "czasową płynność, elastyczność oraz sprawiedliwą równowagę interesów konsumentów i touroperatorów".

Jak podał Reuters rządy krajów unijnych są na kursie kolizyjnym z KE w sprawie podejścia do firm turystycznych, które zamiast zwrotu środków na odwołane wyjazdy oferują swoim klientom vouchery do wykorzystania w przyszłości.

Francja, Włochy, Belgia, Rumunia, ale także Polska już wprowadziły, albo zmierzają wprowadzić przepisy umożliwiające taką formę rekompensaty. To miałoby pomóc w utrzymaniu się na powierzchni części touroperatorów. Jednak zgodnie z unijnym prawem, którego przestrzegania pilnuje KE, konsumenci muszą mieć możliwość wyboru pomiędzy voucherami, a zwrotem gotówki. Dotyczy to nie tylko wyjazdów urlopowych, ale też np. biletów lotniczych.

"Vouchery, jeśli są oferowane, powinny być ubezpieczone na wypadek niewypłacalności. Dotyczy to linii lotniczych, ale także innych środków transportu" – powiedziała we wtorek eurodeputowanym unijna komisarz transportu Adina Valean.

Według źródeł w KE, Komisja współpracuje z państwami członkowskimi nad wspólnymi rozwiązaniami, by zabezpieczyć sektor przed okresem letnim. Zapewnienie płynności przez szereg już uzgodnionych instrumentów UE (takich jak środki z polityki spójności, inicjatywa mającą chronić miejsca pracy, itd.) jest priorytetem.

Środowa debata orientacyjna kolegium komisarzy ma dotyczyć różnych wymiarów problemu. Dopiero po niej KE przedstawi swoją strategię w odniesieniu do turystyki, ale na razie nie jest pewne kiedy to się stanie.

Turystyka odpowiada za około 10 proc. unijnego PKB; w obszarze tym pracuje niemalże 12 proc. zatrudnionych w Unii Europejskiej. Sektor ten jest na czwartym miejscu, jeśli chodzi o eksport unijny i generuje dochód wysokości ponad 400 mld euro rocznie.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA