fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaFinanseCzy jesteś zadowolony ze swojej płacy?

Czy jesteś zadowolony ze swojej płacy?

Mniej niż połowa Polaków jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia.

Tylko 39 proc. Polaków posiadających pracę jest zadowolonych ze swojej płacy. Badanie przeprowadzone przez zespół Pracuj.pl wykazało, że odpowiedź „zdecydowanie zadowolony/a” wskazało zaledwie 5 proc. respondentów.

Z raportu Pracuj.pl dowiadujemy się, że głównym powodem niskiego odsetka Polaków bardzo zadowolonych ze swojej pensji jest inflacja, która według danych Głównego Urzędu Statystycznego w lutym wyniosła 18,4 proc. rok do roku. Precyzując, aż 64 proc. ankietowanych wskazuje inflację za główny powód pogorszenia siły nabywczej ich wynagrodzeń.

W efekcie, aż 74 proc. respondentów twierdzi, że ich wynagrodzenie wystarcza na mniej niż rok temu. Z drugiej strony 60 proc. badanych deklaruje, że w ciągu ostatniego roku otrzymało podwyżkę. Poza tym aż 49 proc. badanych sądzi, że ich obecne wynagrodzenie jest zbyt niskie, żeby odkładać jakieś oszczędności, a 30 proc. nie wystarcza ono na życie codzienne. Co ciekawe, co piąty Polak jest niezadowolony ze swojej płacy, bo zarabia mniej niż znajomi.

– Podwyżki, premie i benefity finansowe jeszcze mocnej zyskują na znaczeniu. Tak zwana podwyżka inflacyjna zdecydowanie zachęca do aplikowania na oferty pracodawców, którzy ją oferują. Taką chęć deklaruje aż 76 proc. respondentów. Z badań wynika, że wielu z nas brakuje środków na zaspokajanie często podstawowych potrzeb. Naturalne jest, że szansa na wzrost wynagrodzenia proporcjonalny do wzrostu inflacji, jest niezwykle atrakcyjna w oczach kandydatów – powiedziała cytowana w komunikacie Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. badań kandydatów w Pracuj.pl.

Taki stan rzeczy sprawia, że Polacy aktywnie starają się o podwyżkę. Aż 72 proc. badanych za powód takich starań wskazuje wzrost kosztów życia spowodowany inflacją, natomiast 36 proc. argumentuje chęć otrzymania podwyżki długą przerwą od ostatniego wzrostu wynagrodzenia. Co czwarty Polak chciałby otrzymać podwyżkę, gdy osiągnie sukces lub dobre wyniki w pracy.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

Bez żadnych ograniczeń przy cesji faktoringowej

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tzw. antyzatorowa) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ma jednak zasadniczy mankament. Umożliwia cesję wierzytelności jedynie w momencie braku terminowej zapłaty przez dużą firmę.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA