fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaFinanseCzy jesteś zadowolony ze swojej płacy?

Czy jesteś zadowolony ze swojej płacy?

Mniej niż połowa Polaków jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia.

Tylko 39 proc. Polaków posiadających pracę jest zadowolonych ze swojej płacy. Badanie przeprowadzone przez zespół Pracuj.pl wykazało, że odpowiedź „zdecydowanie zadowolony/a” wskazało zaledwie 5 proc. respondentów.

Z raportu Pracuj.pl dowiadujemy się, że głównym powodem niskiego odsetka Polaków bardzo zadowolonych ze swojej pensji jest inflacja, która według danych Głównego Urzędu Statystycznego w lutym wyniosła 18,4 proc. rok do roku. Precyzując, aż 64 proc. ankietowanych wskazuje inflację za główny powód pogorszenia siły nabywczej ich wynagrodzeń.

W efekcie, aż 74 proc. respondentów twierdzi, że ich wynagrodzenie wystarcza na mniej niż rok temu. Z drugiej strony 60 proc. badanych deklaruje, że w ciągu ostatniego roku otrzymało podwyżkę. Poza tym aż 49 proc. badanych sądzi, że ich obecne wynagrodzenie jest zbyt niskie, żeby odkładać jakieś oszczędności, a 30 proc. nie wystarcza ono na życie codzienne. Co ciekawe, co piąty Polak jest niezadowolony ze swojej płacy, bo zarabia mniej niż znajomi.

– Podwyżki, premie i benefity finansowe jeszcze mocnej zyskują na znaczeniu. Tak zwana podwyżka inflacyjna zdecydowanie zachęca do aplikowania na oferty pracodawców, którzy ją oferują. Taką chęć deklaruje aż 76 proc. respondentów. Z badań wynika, że wielu z nas brakuje środków na zaspokajanie często podstawowych potrzeb. Naturalne jest, że szansa na wzrost wynagrodzenia proporcjonalny do wzrostu inflacji, jest niezwykle atrakcyjna w oczach kandydatów – powiedziała cytowana w komunikacie Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. badań kandydatów w Pracuj.pl.

Taki stan rzeczy sprawia, że Polacy aktywnie starają się o podwyżkę. Aż 72 proc. badanych za powód takich starań wskazuje wzrost kosztów życia spowodowany inflacją, natomiast 36 proc. argumentuje chęć otrzymania podwyżki długą przerwą od ostatniego wzrostu wynagrodzenia. Co czwarty Polak chciałby otrzymać podwyżkę, gdy osiągnie sukces lub dobre wyniki w pracy.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA