Tylko 39 proc. Polaków posiadających pracę jest zadowolonych ze swojej płacy. Badanie przeprowadzone przez zespół Pracuj.pl wykazało, że odpowiedź „zdecydowanie zadowolony/a” wskazało zaledwie 5 proc. respondentów.
Z raportu Pracuj.pl dowiadujemy się, że głównym powodem niskiego odsetka Polaków bardzo zadowolonych ze swojej pensji jest inflacja, która według danych Głównego Urzędu Statystycznego w lutym wyniosła 18,4 proc. rok do roku. Precyzując, aż 64 proc. ankietowanych wskazuje inflację za główny powód pogorszenia siły nabywczej ich wynagrodzeń.
W efekcie, aż 74 proc. respondentów twierdzi, że ich wynagrodzenie wystarcza na mniej niż rok temu. Z drugiej strony 60 proc. badanych deklaruje, że w ciągu ostatniego roku otrzymało podwyżkę. Poza tym aż 49 proc. badanych sądzi, że ich obecne wynagrodzenie jest zbyt niskie, żeby odkładać jakieś oszczędności, a 30 proc. nie wystarcza ono na życie codzienne. Co ciekawe, co piąty Polak jest niezadowolony ze swojej płacy, bo zarabia mniej niż znajomi.
– Podwyżki, premie i benefity finansowe jeszcze mocnej zyskują na znaczeniu. Tak zwana podwyżka inflacyjna zdecydowanie zachęca do aplikowania na oferty pracodawców, którzy ją oferują. Taką chęć deklaruje aż 76 proc. respondentów. Z badań wynika, że wielu z nas brakuje środków na zaspokajanie często podstawowych potrzeb. Naturalne jest, że szansa na wzrost wynagrodzenia proporcjonalny do wzrostu inflacji, jest niezwykle atrakcyjna w oczach kandydatów – powiedziała cytowana w komunikacie Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. badań kandydatów w Pracuj.pl.
Taki stan rzeczy sprawia, że Polacy aktywnie starają się o podwyżkę. Aż 72 proc. badanych za powód takich starań wskazuje wzrost kosztów życia spowodowany inflacją, natomiast 36 proc. argumentuje chęć otrzymania podwyżki długą przerwą od ostatniego wzrostu wynagrodzenia. Co czwarty Polak chciałby otrzymać podwyżkę, gdy osiągnie sukces lub dobre wyniki w pracy.