fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaEkologiaCzy komponent „eko” przestanie się liczyć na rynku nieruchomości?

Czy komponent „eko” przestanie się liczyć na rynku nieruchomości?

Inwestorzy, oceniając ryzyko inwestycyjne, coraz częściej biorą pod uwagę także raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju. Raportowanie ESG, wprowadzone i wymuszone przez Unię Europejską, obliguje do określonych zachowań przede wszystkim większe firmy deweloperskie. Czy w obliczu kryzysu w branży komponent „eko” nadal zachowa swoje duże znaczenie, jakie posiadał już przed kryzysem?

Czym żyje rynek? Z pewnością wysokimi ratami kredytów będącymi pochodną rosnących stóp procentowych oraz słabego złotego, co zaczyna już wyraźnie oddziaływać na popyt na rynku nieruchomości. Jednak nie tylko tym rynek żyje. Inwestorom szczególnie doskwiera teraz wydłużający się czas oczekiwania na pozwolenia na budowę, zaburzone łańcuchy dostaw i inflacja.

To wszystko przekłada się na szybki wzrost cen nieruchomości. Coraz częściej zdarza się, że rosną one nawet z dnia na dzień. Wzrastają bowiem nie tylko koszty budowy, ale także materiałów.

Jak do tego się mają ambitnie kreślone przez Unię Europejską cele klimatyczne? Tak zwany komponent klimatyczny zostanie zweryfikowany przez samych inwestorów. Na przykład nie każdy zapłaci za budynek ze wzmocnionym dachem tylko po to, żeby można było na nim położyć panele fotowoltaiczne. Priorytetem bowiem może być zachowanie niższej ceny nieruchomości.

Klimat a nieruchomości

Rynek nieruchomości od dawna wydaje się być kluczowy dla osiągania unijnych „celów klimatycznych”. Według raportu firmy doradczej ThinkCo z marca 2022, tylko w 2020 roku budynki były odpowiedzialne za zużycie 36 proc. światowego zapotrzebowania na energię, za emisję CO2 na poziomie 37 proc., za wyprodukowanie jednej trzeciej światowych odpadów i zużycie 3 mld ton surowych materiałów.

Dwie trzecie zużywanej energii na tym rynku pochodzi z paliw kopalnych. W efekcie sektor nieruchomości odpowiada za 30 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych zużywając ok. 40 proc. całkowitej energii. Niemal trzy czwarte budynków w Europie wykazuje się przy tym niską efektywnością energetyczną. Innowacje na rynku nieruchomości są więc z pewnością jednymi z tych, które mogą pomóc w osiąganiu neutralności emisyjnej. Kwestie redukcji emisji CO2 coraz częściej dotyczą nie tylko nieruchomości na etapie ich użytkowania, ale są podnoszone już w trakcie budowy obiektów.

Ekologia czy cena?

– Dekarbonizacja gospodarki nie wydarzy się jednak sama. Nie bez znaczenia jest fakt, na ile prawo lokalne – a co za tym idzie sektor – nadąża za potrzebami zrównoważonego rozwoju – uważa Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji na rynku nieruchomości.

Niezależnie od tego z jakiego rodzaju nieruchomościami mamy do czynienia – z rynkiem najmu czy kupna-sprzedaży – ostatecznie sami inwestorzy zdecydują, czy w otoczeniu kryzysowym są nadal skłonni płacić więcej za komponent „eko” przy inwestycji (przekładający się m.in. na energooszczędność budynków), czy też będą kierować się wyłącznie niższą ceną.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia zakaże naprawiać stare auta?

Komisja Europejska przygotowała rozporządzenie, które ma zakazać napraw tzw. pojazdów resztkowych. Mają one być od razu złomowane. To kolejny „genialny” plan UE.
2 MIN CZYTANIA

Globalne fundusze wycofały swoje poparcie dla religii klimatystycznej?

BlackRock, JPMorgan Chase, Vanguard oraz State Street niedawno opuściły Climate Action 100+, koalicję największych zarządzających funduszami na świecie, która zobowiązała się zapewnić, by najwięksi globalni emitenci gazów cieplarnianych „podjęli niezbędne działania w sprawie zapobieżenia zmianom klimatu”.
2 MIN CZYTANIA

UE zakaże małych opakowań cukru, sosów i kosmetyków

Unia Europejska chce wprowadzić nie tylko zakaz opakowań na warzywa i owoce czy na jedzenie i napoje spożywane w lokalach, ale zamierza także zakazać małych opakowań cukru, sosów i przypraw oraz kosmetyków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Szkic obrazu polskiej przedsiębiorczości

Co spowalnia rozwój rodzimych firm? Z jakimi problemami najczęściej borykają się start-upy? Co zaś znalazło uznanie w oczach przedsiębiorców?
3 MIN CZYTANIA

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA