fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaBiznesCzy korupcja jest problemem MŚP?

Czy korupcja jest problemem MŚP?

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała zestaw wskazówek, jak należy walczyć z korupcją w małych i średniej wielkości przedsiębiorstwach. Postuluje ona wsparcie rządowe dla firm za granicą, popieranie sygnalistów, ułatwianie dostępu do szkoleń online oraz przygotowywanie wytycznych dla eksporterów i inwestorów. W tę walkę mają włączyć się wszyscy, na czele z samymi przedsiębiorcami.

Już na samym wstępie najnowszej publikacji OECD dotyczącej zjawisk korupcyjnych w sektorze MŚP oraz sposobów przeciwdziałania im, przywoływana została „oczywista oczywistość”, że małe i średnie przedsiębiorstwa są bardzo ważną częścią gospodarek państw OECD, bo dają zatrudnienie około 60 proc. ludzi, wytwarzając od 50 do 60 proc. PKB (w zależności od kraju). Inna przywołana oczywistość zasadza się na stwierdzeniu, że firmy te działają nie tylko na rynku lokalnym, ale ich interesy sięgają również za granicę. Ponieważ rzeczywiście dysponują znacznie mniejszymi niż duże przedsiębiorstwa zasobami finansowymi na wdrożenie u siebie dedykowanych rozwiązań z zakresu compliance, to w opinii OECD mają być narażone na korupcję w większym stopniu niż duże korporacje. Deklarowanym celem nowej publikacji OECD jest „podnoszenie świadomości i zapobieganie korupcji w małych i średnich przedsiębiorstwach”.

Jak można przeczytać na stronie firmy konsultingowej E&Y, poradnik antykorupcyjny powstał przy wsparciu rządu Szwecji i „jest zgodny ze standardami antykorupcyjnymi OECD”. Opracowany został podobno na podstawie badań i rozmów ze specjalistami z całego świata, dzięki czemu zawiera nawet studia przypadków narzędzi przyjętych przez władze rządowe i organizacje w różnych krajach.

Co jest nadrzędnym celem tej publikacji? W założeniu ma pomóc ona małym i średnim przedsiębiorstwom w zrozumieniu ryzyka korupcji i przyjęciu właściwych narzędzi antykorupcyjnych. Władze państw i różne organizacje – zdaniem ekspertów E&Y – powinny docierać do podatnych przecież na korupcyjne propozycje przedsiębiorców i przekonać ich do przyjęcia skutecznych strategii przeciwdziałających. Przede wszystkim sami przedsiębiorcy powinni nabrać przekonania, że walka z korupcją prowadzona jest wyłącznie dla dobra ich biznesu.

10 narzędzi od OECD

OECD proponuje zestaw dziesięciu praktycznych narzędzi do walki z korupcją, wraz ze wskazówkami co do ich zastosowań w zależności od specyfiki regionu czy branży, w której firma działa. Znalazły się wśród nich między innymi: wsparcie rządowe dla małych i średnich firm za granicą, popieranie sygnalistów, ułatwianie dostępu do szkoleń online w dziedzinie zgodności z „celami antykorupcyjnymi” czy przygotowywanie wytycznych dla eksporterów i inwestorów chcących uniknąć skutków działań korupcyjnych.

Pierwszym, a zarazem kluczowym standardem międzynarodowym w zwalczaniu przekupstwa (ujętym w zaleceniach OECD jeszcze w 2021 roku) są jednak „obniżające koszty i podnoszące efektywność działania w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego”.

Kto ma walczyć z korupcją?

OECD wskazuje też podmioty, które w opinii tej organizacji odgrywają kluczową rolę w realizacji poszczególnych celów. Są to agendy rządowe i międzynarodowe, organizacje obywatelskie, stowarzyszenia, a także duże firmy dysponujące szerokim know-how i sprawdzonymi rozwiązaniami mogącymi służyć za przykład właściwych postępowań dla ich mniejszych partnerów biznesowych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA