fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaCzy Kowalski odczuje brak rosyjskich surowców?

Czy Kowalski odczuje brak rosyjskich surowców?

Rząd jest gotowy zrezygnować z rosyjskich surowców – taki komunikat przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas wizyty w Radiu Plus wyraziła przekonanie, że w obecnej sytuacji geopolitycznej „mocne” sankcje na Rosję mają sens.

– My w absolutnym poczuciu odpowiedzialności pracujemy nad wprowadzeniem przez Europę sankcji na gaz, paliwa i węgiel – powiedziała szefowa resortu, która twierdzi, że polski rząd jest gotowy na takie embargo i to z dnia na dzień. – Dywersyfikacja trwa. Zawierane są kolejne kontrakty. Spółki działają w transakcjach spotowych. Mamy duże zapasy, jeśli chodzi o paliwa, gaz i węgiel. Bylibyśmy gotowi z dnia na dzień podjąć taką decyzję. Być może wymagałoby to chwilowych drobnych ograniczeń, ale nieodczuwalnych z perspektywy zwykłego obywatela – dodała Moskwa.

Dane Eurostatu mówią, że w I połowie 2021 r. Unia Europejska sprowadziła z Rosji 250 mln ton ropy i produktów jej przerobu o wartości 99,3 mld euro. Do tego importowano 32 mln ton LNG o wartości 8,8 mld euro, gazu ziemnego za 27,4 mld euro oraz 54,7 mln ton węgla za 4,7 mld euro.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA