fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaArchiwumCzy kryzys gospodarczy w Rosji nakręci bunt przeciwko władzy?

Czy kryzys gospodarczy w Rosji nakręci bunt przeciwko władzy?

Rosyjska gospodarka znalazła się w tarapatach jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa i globalnej depresji. Międzynarodowe sankcje finansowe na rosyjskie firmy zaangażowane w wojnę z Ukrainą i wywrócenie w Rosji demokracji do góry nogami przyczyniły się do spadku, a nadmierna zależność Moskwy od eksportu energii jeszcze bardziej pogrążyła tamtejszą gospodarkę.

Decyzja Moskwy o podważeniu porozumienia OPEC z Arabią Saudyjską w czasie spadku globalnego popytu poważnie zaszkodziła jej własnym interesom. Cena ropy naftowej od początku roku spadła o ponad 60%. A Rosja jest silnie uzależniona od dochodów z ropy, a jej budżet oparty jest na cenie 42 USD za baryłkę. Jeśli cena ta spada poniżej tego poziomu, Rosja zaczyna mieć poważne problemy ze zrównoważeniem swojego budżetu i ewentualnym zwiększeniem wydatków socjalnych. Obecnie cena ropy waha się między 20 a 30 USD, co oznacza, że dla większości rosyjskich rodzin najbliższa przyszłość rysuje się w czarnych barwach.

Coraz częściej słychać głosy sfrustrowanych i przerażonych rosyjskich obywateli. Regionalny niepokój opiera się na gromadzeniu skarg, przykładach oficjalnej korupcji, eksploatacji zasobów regionalnych oraz zagrożeń, przed jakimi stoją przeciętni Rosjanie. Moskwa wydobywa maksymalne zasoby z regionów przy minimalnych inwestycjach w rozpadającą się lokalną infrastrukturę. Ten fałszywy federalizm staje się coraz bardziej niemożliwy do zarządzania, a opór społeczny rośnie.

– Dokładna forma nadchodzącej rewolucji rosyjskiej może zależeć od stopnia wściekłości obywateli przeciwko władzom regionalnym i zakresu represji państwowych. Kiedy społeczeństwo wyczuje słabość i zamieszanie wśród swoich rządzących, wrota będą otwarte na alternatywy – zauważa Janusz Bugajski na łamach „Washington Examiner”.

DL/ Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA