fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFelietonCzy ktoś nie lubi małych firm?

Czy ktoś nie lubi małych firm?

Nie mamy krótkiej pamięci. Miało być inaczej, czyli oczekiwane szczególne dowartościowanie polskiego kapitału oraz wsparcie dla krajowych MŚP. Wyszło jak zawsze – nadal brakuje zdecydowanego, systemowego wsparcia ze strony władz dla rodzimych przedsiębiorców. Pewne działania i podejmowane wysiłki należy jednak docenić.

Deklaracje wspierania polskich firm padają bardzo często. Pamiętamy to dobrze, bo – począwszy od roku 2015 – przy każdej niemal okazji tworzenia rządowych strategii rozwoju o rozłożystych i mądrych nazwach podkreślano, jak bardzo sektor MŚP jest ważny dla polskiej gospodarki. Pomijając kwestię pomocy „tarczowej”, nota bene kontrowersyjnej w realizacji, niestety szły za tym tylko poszczególne działania podejmowane na ogół przez te same agendy państwowe (bodaj największą aktywnością wykazują się tu PARP oraz BGK i trochę PAIH).

Chętnie powtarzana mantra o dużym znaczeniu MŚP, wytwarzających blisko 65 proc. PKB, o ich szczególnym znaczeniu dla rynku pracy oraz o istotnym wkładzie w tempo rozwoju gospodarczego, pozostanie pustym frazesem, jeśli nie pójdą za tym szeroko zakrojone, skoordynowane i systemowe działania. Jakie? To powinno być oczywiste: polskim firmom brakuje taniego i wystarczającej wielkości kapitału na start i na rozwój. Brakuje im również równego traktowania z międzynarodowymi korporacjami. Te korzystają nie tylko z efektu skali działania, ale cieszą się też wieloma przywilejami, w tym podatkowymi. Rząd powinien też bardziej zdecydowanie sprzyjać polskim przedsiębiorcom, którzy chcą prowadzić ekspansje na nowe, zagraniczne rynki.

SSRK przełomem?

Warto przypomnieć, że jeszcze 1 października 2019 r. rząd przyjął Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK). Ma ona bardzo słuszne założenia. Wskazano w niej m.in. na potrzebę zapewnienia dodatkowego, obok banków, źródła finansowania dla polskich przedsiębiorstw – szczególnie małych i średniej wielkości.

Ministerstwo Finansów uważa, że operacjonalizacja Strategii postępuje zgodnie z harmonogramem. Podaje, że w zeszłym roku wdrożono 15 z 90 działań wskazanych w SRRK. Według Katarzyny Szwarc, nowej pełnomocniczki ds. SRRK, implementowany jest już kolejny etap Strategii. W planach zaś jest emisja obligacji rozwojowych, które mogą zapewnić pieniądze na nowe projekty inwestycyjne sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi. Analizowany jest także potencjał rynku zielonych obligacji w Polsce oraz możliwości korzystnej zmiany prawa regulującej rynek fintech.

Postępy wokół crowdfundingu

Crowdfunding określa się jako „sposób alternatywnego finansowania dla małych średnich przedsiębiorstw oraz firm typu start-up”. Tak go definiuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/1503 z dnia 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania dla przedsięwzięć gospodarczych. Na crowdfundingowych platformach internetowych przedsiębiorcy chcący uruchomić swoje biznesy, zbierają pieniądze od wierzących w sukces ich przedsięwzięcia inwestorów. Niektóre firmy podejmują także i inne działania, na przykład kupują zbywalne papiery wartościowe czy zaciągają pożyczki – z reguły tańsze niż w banku.

Obecne przepisy bardziej niż niegdyś sprzyjają rozwojowi tej formy kapitalizowania firm. Wzrośnie bowiem limit dozwolonej kwoty uzyskiwanej z finansowania crowfundingiem – z miliona do 5 mln euro (najpierw będzie to kwota 2,5 mln, a po 9 listopada 2023 r. będzie to już 5 mln euro).

To wszystko są zmiany w dobrym kierunku i należy je zauważyć oraz docenić. Czy mają jednak charakter przełomowy? Tu już rodzą się wątpliwości. Czas ujawni intencje, jakimi kieruje się władza wobec polskich małych i średniej wielkości firm oraz pozwoli w pełni ocenić skuteczność jej działań. Ocenie podlegać będą wymierne rezultaty.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja w działaniu

Ostatnio coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji i to przeważnie w tonie nader optymistycznym – że rozwiąże ona, jeśli nawet nie wszystkie, to w każdym razie większość problemów, z którymi się borykamy. Tylko niektórzy zaczynają się martwić, co wtedy stanie się z ludźmi, bo skoro sztuczna inteligencja wszystko zrobi, to czy przypadkiem ludzie nie staną się zbędni?
5 MIN CZYTANIA

Można rywalizować z populistami w polityce, ale najlepiej po prostu ograniczyć rolę państwa

Możemy już przeczytać tegoroczny Indeks Autorytarnego Populizmu. Jest to dobrze napisany, pełen informacji raport. Umiejętnie identyfikuje problem, jaki mamy. Ale tu potrzeba więcej. Przede wszystkim takiego działania, które naprawdę rozwiązuje problemy, jakie dostrzegają wyborcy populistycznych partii.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA