fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCzy mniejsze firmy skorzystają wreszcie na rynku zamówień publicznych?

Czy mniejsze firmy skorzystają wreszcie na rynku zamówień publicznych?

Raz po raz rząd podejmuje działania, by wzmocnić słabą generalnie pozycję małych i średnich przedsiębiorstw na rynku zamówień publicznych. Sygnalizują je także urzędnicy osieroconego właśnie na stanowisku ministra Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Intencje wydają się być dobre: właściwie prowadzona polityka zakupowa państwa ma sprzyjać polskim MŚP.

Cały czas chodzi o zwiększenie nadal relatywnie niskiego udziału polskich firm – szczególnie tych rozwijających interesujące innowacje technologiczne – w zamówieniach publicznych. Cały czas chodzi też o to, by w przetargu nie było decydujące jedynie to, kto zaoferował najniższą cenę i ma bardziej znaną, globalną markę.

Promowana przez resort technologii certyfikacja wykonawców zamówień publicznych ma rozszerzyć dostęp sektora małych i średnich przedsiębiorstw do zamówień publicznych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało 15 marca tego roku do konsultacji tak zwaną „Zieloną księgę certyfikacji zamówień publicznych”.

Preferencje dla MŚP

Polityka zakupowa państwa ma pomóc zarządzać zakupami sektora publicznego w Polsce w taki sposób, by nie tylko eliminować korupcję, ale by rynek zamówień publicznych był efektywny i oszczędny.

– Polityka zakupowa zachęca zamawiających, aby preferowali małe i średnie przedsiębiorstwa i uwzględniali potrzeby rynku lokalnego. Wspiera sektor MŚP w realizacji zamówień – wyraził przekonanie w rozmowie z WNP.pl wiceminister rozwoju i technologii Mariusz Jerzy Golecki. –Tworzenie silnego i stabilnego sektora MŚP, którego potrzeby i możliwości są szeroko uwzględniane przez instytucje publiczne, to droga do wzmacniania polskiej gospodarki – dodał.

Rząd ustami swoich urzędników raz po raz deklaruje, że promowane mają być zamówienia wspierające innowacyjność, energooszczędność i ekologię – np. żywność wysokiej jakości, urządzenia energooszczędne, ekologicznie wyprodukowany sprzęt. Oczywiście wszystko to jak najbardziej z udziałem polskich małych i średnich przedsiębiorstw.

Czym jest „polityka zakupowa państwa”?

Już od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje znowelizowana ustawa Prawo zamówień publicznych (pisaliśmy o tym szczegółowo na łamach naszego miesięcznika oraz między innymi tu: https://fpg24.pl/nowe-prawo-zamowien-publicznych-rewolucja-warta-200-mld-zlotych/). Z ustawy tej wynika także, że wydatkowanie środków publicznych poprzez zamówienia publiczne ma łączyć się z realizacją celów strategicznych państwa. Jeśli jednym z tych celów jest rzeczywiście wzmacnianie przedsiębiorców, to deklarowana polityka zakupowa powinna znaleźć swoje uzewnętrznienie w kolejnych przepisach wykonawczych, ułatwiających przedsiębiorcom możliwość startu i bycia konkurencyjnym w przetargach publicznych (więcej informacji w: https://fpg24.pl/otworzmy-rynek-zamowien-publicznych-dla-polskich-msp-jak-najszybciej/).

Co roku blisko 200 mld zł trafia do przedsiębiorców wykonujących zlecenia różnych instytucji. To stanowi aż 10 proc. polskiego PKB. Rozwój gospodarki opartej o innowacje wymaga zwiększenia w niej udziału (pod względem wartości zleceń) polskich firm. Dopiero to będzie świadczyć o tym, że działania legislatorów oraz rządu kończą się wymiernym i pozytywnym rezultatem.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA