fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatCzy Naddniestrze wbije nóż w plecy Ukrainie?

Czy Naddniestrze wbije nóż w plecy Ukrainie?

Naddniestrze to państwo, którego oficjalnie nie ma. Jest to pas ziemi o długości ok. 200 kilometrów i szerokości od 6 do 38 kilometrów, który można wręcz nazwać kolejnym – obok obwodu Kaliningradzkiego – „lotniskowcem” Rosji. I to dosłownie. To wystrzelone z terenu Naddniestrza bomby spadły w czasie obecnie toczącej się wojny rosyjsko-ukraińskiej na Iwano-Frankiwsk (dawny Stanisławów).

Naddniestrze, w którym mieszka niespełna pół miliona ludzi, po uznaniu przez Moskwę niepodległości republik donieckich coraz mocniej zaczęło dopominać się od Rosji, by ta uznała niepodległość terenów wciśniętych pomiędzy Ukrainę a Mołdawię. Póki co dla Rosji Naddniestrze nie jest zapewne najpilniejszą sprawą, niemniej patrząc na mapę Ukrainy trudno nie pokusić się o myśl, czy w razie dalszej eskalacji działań wojennych to z terenów Naddniestrza nie będzie prowadzony ostrzał rakietowy, czy wręcz nie zostaną stamtąd wyprowadzone rosyjskie wojska, które mogłyby ruszyć w stronę polsko-ukraińskiej granicy. Wszak z punktu widzenia Rosjan ich żywotnym interesem jest odcięcie Ukrainy od dostaw broni i żywności.

Dla wielkich mocarstw świat jest niczym szachy. W przypadku Naddniestrza można powiedzieć, iż Rosja dosłownie szachuje samą możliwością wprowadzenia swoich wojsk do Tyraspolu (stolica Naddniestrza) sąsiadującego z Mołdawią, która także ma europejskie aspiracje – jak chociażby wstąpienie do UE.

Warto wspomnieć, że Mołdawia doskonale zdaje egzamin wobec kryzysu związanego z falą ukraińskich uchodźców. Niespełna trzymilionowa Mołdawia przyjęła już ponad 200 tys. uchodźców, a więc per capita więcej od Polski, która od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę przyjęła ich ponad 2 miliony.

Nie ma wątpliwości, że mieszkańcy Naddniestrza mają silne sympatie prorosyjskie – wszak są to w dużej mierze potomkowie osiedlonych tutaj w latach ZSRR Rosjan (choć tutaj ciekawostka – do tej pory mieszka na tym terenie kilkusetosobowa Polonia). Prorosyjskie sympatie potęguje także fakt, iż gospodarczo Naddniestrze jest uzależnione od Rosji. W 2006 roku za jego niepodległością opowiedziało się aż 97 procent respondentów. Co więcej, na fladze Naddniestrza możemy dostrzec sierp i młot, a w 2017 roku miejscowe władze podjęły decyzję o zrównaniu flagi rosyjskiej z dotychczasowymi symbolami Naddniestrza. Od tego momentu flaga Federacji Rosyjskiej wywieszana jest na wszystkich urzędach, a także podczas oficjalnych uroczystości.

Czy zatem Naddniestrze może wbić nóż w plecy Ukrainie? Taki scenariusz jest jak najbardziej prawdopodobny. Wszak Rosjanie mają w tym doświadczenie (ot chociażby tak, jak w roku 1939).

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Tajemniczy filantrop i pierwsze zimowe wejście na Everest

44 lata temu polska wyprawa jako pierwsza na świecie zdobyła Mount Everest zimą. Mało kto wie, że wyprawa na najwyższą górę świata była możliwa dzięki nieoczekiwanej pomocy tajemniczego sponsora, którym okazał się zasłużony weteran 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
5 MIN CZYTANIA