fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaHistoriaCzy Niemcy powinni zapłacić za zniszczenie Warszawy?

Czy Niemcy powinni zapłacić za zniszczenie Warszawy?

Przez całą II wojnę światową Niemcy wyrządzili w Warszawie szkody materialne, których łączna wartość – po przeliczeniu – daje dziś sumę 380 miliardów złotych.

Szacunki dokonanych szkód przeprowadził w poprzedniej kadencji Sejmu parlamentarny zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej kierowany przez posła Andrzeja Mularczyka.

Zgodnie z szacunkami, 10 proc. zabudowań stolicy zniszczono podczas bombardowań i walk w 1939 roku, 15 proc. zostało zrujnowanych w czasie likwidacji getta w 1943 roku, a 25 proc. w czasie Powstania Warszawskiego rok później. Po jego zakończeniu Niemcy przystąpili do masowych wyburzeń kolejnych 30 proc. obiektów w mieście. Finalnie nasi zachodni sąsiedzi byli odpowiedzialni za zniszczenie 80 proc. budynków w Warszawie, z czego ok. 90 proc. (głównie kamienice) znajdowało się wcześniej w rękach prywatnych.

W tych szacunkach nie uwzględnia się strat wynikających ze zniszczenia zlokalizowanego w stolicy przemysłu. Ponadto skradzione lub spalone zostały zasoby bibliotek, archiwa i zbiory muzealne.

Mularczyk twierdzi, że przeliczając i waloryzując na dzisiejsze kwoty, suma poniesionych wtedy strat wynosi ok. 380 miliardów złotych. Stanowiło to 34 proc. wartości zniszczeń wyrządzonych przez Niemców w całym kraju.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Mistrz inżynierii mostowej i wielki polski filantrop

W tym roku mija 160 lat od otwarcia pierwszego warszawskiego stalowego mostu na Wiśle. Zaprojektował go Stanisław Kierbedź. Inny jego słynny most, zbudowany w Petersburgu, tak bardzo spodobał się carowi, że monarcha – jak głosi anegdota – spacerując po nim z Kierbedziem, z każdym mijanym przęsłem awansował konstruktora. Tym sposobem na końcu mostu Kierbedź był już generał-majorem.
10 MIN CZYTANIA

Gorzkie żale – historia arcydzieła o męce Boga-Człowieka

W polskiej tradycji nieodłącznym elementem Wielkiego Postu są Gorzkie Żale – popularne nabożeństwo i polskie arcydzieło zbioru pieśni o Męce Pańskiej.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA