fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajCzy nowy rząd zabierze pieniądze z PPK?

Czy nowy rząd zabierze pieniądze z PPK?

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk zapewnia, że pieniądze ulokowane w Pracowniczych Planach Kapitałowych są bezpieczne.

Po porażce wyborczej PiS pojawiły się głosy, że nowy rząd może zrobić zamach na PPK i zająć zgromadzone tam środki, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wiceprezes PFR zapewnił jednak, że taka ewentualność jest niemożliwa.

Bartosz Marczuk w rozmowie z portalem wPolityce.pl podkreślił, że pieniądze ulokowane w PPK to środki prywatne, o czym wprost mówi ustawa, a nie publiczne, jak było w przypadku OFE i przypomniał decyzję Trybunału Konstytucyjnego, która to potwierdziła.

Po pierwsze cała konstrukcja PPK to w praktyce uniemożliwia. Po drugie nie sądzę, by jakikolwiek rząd, który powstanie, miał ochotę, by taki system likwidować. Z tego systemu płyną dla rządu wyłącznie korzyści. W PPK mamy do czynienia z prywatnymi pieniędzmi ludzi, którzy płacą do PPK część swojej pensji netto i z prywatnymi pieniędzmi pracodawców, którzy wpłacają tam także swoje pieniądze

– powiedział wiceprezes PFR.

Zdaniem Bartosza Marczuka ewentualny zamach na środki w PPK zaszkodziłby nie tylko samemu rządowi, ale też uderzyłby w polską giełdę oraz rynek oszczędzających.

Dziś w PPK środki odkłada niemal 3,4 mln polskich pracowników, co ma być dla nich swego rodzaju zabezpieczeniem emerytalnym. Już dzisiaj ZUS ostrzega bowiem, że stopa zastąpienia (która ocenia, na ile pieniędzy można liczyć na emeryturze w stosunku do ostatniej pensji) zmierza w kierunku 25 proc., czyli jeśli dzisiaj ktoś otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 10 tys. złotych, to jego emerytura wyniosłaby… 2,5 tys. złotych.

Źródło: wPolityce.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA