fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFelietonCzy pandemia jest wykorzystywana do inwigilacji obywateli?

Czy pandemia jest wykorzystywana do inwigilacji obywateli?

– Może to określenie nieco zbyt daleko idące, ale czy stajemy w obliczu tzw. „Globalnej Republiki Inwigilacji”? – pytanie, które zadał red. Ryszard Gromadzki w programie "W punkt" na antenie Telewizji Republika zadaje dziś sobie coraz więcej obywateli. Nie tylko w Polsce… 

Gościem programu był Piotr Woyciechowski, publicysta i ekspert ds. służb specjalnych. – Na pewno próbuje się do naszej rzeczywistości różnego tego typu propozycje przemycić. Pewne rozwiązania próbuje się wdrożyć pod pretekstem właśnie tych ekstraordynaryjnych rozwiązań, mających na celu ochronę naszego zdrowia. A potem? Kto wie? Może zostawić. Pan redaktor mówi o Chinach, a ja mówię o Polsce. Jeszcze dziś rano na Twitterze była dyskusja Związku Przedsiębiorców i Pracodawców z Ministerstwem Rozwoju i chyba również Ministerstwem Zdrowia – wskazał.

Czego dyskusja dotyczyła? Rozporządzenia dla gastronomii i restauracji, które miało zakładać obowiązkową identyfikację i ewidencję klientów restauracji za pomocą aplikacji ProteGO Safe. Aplikacja ma za zadanie kontrolować osoby podejrzane o Covid-19 lub podejrzewane o zarażenie SARS CoV-2.

– Na szczęście dzięki ZPiP udało się doprowadzić do wycofania się z tych projektów, ale ktoś w ministerstwie takie propozycje składa i próbuje forsować. Gdyby nie czujność pana Kaźmierczaka i jego organizacji, kto wie, rozporządzenie i wytyczne dotyczące korzystania po 18 maja z restauracji mogłoby nałożyć na restauratorów obowiązek identyfikowania i ewidencjonowania klientów za pomocą tej aplikacji – zwrócił uwagę Woyciechowski.

Jego zdaniem, sytuacja z pandemią tak naprawdę manifestuje ten problem po raz wtóry. Metadane pochodzące z naszych smartfonów oraz innych mobilnych urządzeń są bezkarnie, poza nami, gromadzone i przetwarzane przez gigantyczne koncerny informatyczne…

Źródło: telewizjarepublika.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja w działaniu

Ostatnio coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji i to przeważnie w tonie nader optymistycznym – że rozwiąże ona, jeśli nawet nie wszystkie, to w każdym razie większość problemów, z którymi się borykamy. Tylko niektórzy zaczynają się martwić, co wtedy stanie się z ludźmi, bo skoro sztuczna inteligencja wszystko zrobi, to czy przypadkiem ludzie nie staną się zbędni?
5 MIN CZYTANIA

Można rywalizować z populistami w polityce, ale najlepiej po prostu ograniczyć rolę państwa

Możemy już przeczytać tegoroczny Indeks Autorytarnego Populizmu. Jest to dobrze napisany, pełen informacji raport. Umiejętnie identyfikuje problem, jaki mamy. Ale tu potrzeba więcej. Przede wszystkim takiego działania, które naprawdę rozwiązuje problemy, jakie dostrzegają wyborcy populistycznych partii.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA