fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesCzy pandemia oznacza więcej upadłości?

Czy pandemia oznacza więcej upadłości?

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, mimo silnych restrykcji wywołanych pandemią koronawirusa, Polsce nie grożą opóźnione upadłości.

Z artykułu opublikowanego w „Tygodniku Gospodarczym PIE” dowiadujemy się, że aktualnie liczba zamykanych firm jest zbliżona do wyniku z lat poprzednich. W listopadzie upadło niemal 16 tysięcy firm i choć to o 3,5 tys. więcej niż przed rokiem, to jest to głównie skutek zamykania działalności w budownictwie. To właśnie w tym sektorze od grudnia 2020 r. odnotowuje się najwięcej zamykanych przedsiębiorstw, które stanowią nawet 19 proc. wszystkich likwidowanych firm. Więcej zamykanych biznesów budowlanych to prawdopodobnie pokłosie wzrostu cen materiałów budowlanych.

Poza budowlanką aktualnie zamykanych jest więcej firm w przetwórstwie i handlu, jednak ze względu na wysoką aktywność w obu branżach analitycy PIE nie spodziewają się nasilenia tendencji upadłości.

„Prognozujemy, że liczba wyrejestrowanych firm wzrośnie w  grudniu oraz styczniu — będzie to jednak zjawisko sezonowe ze względu rozliczeń podatkowych przedsiębiorcy częściej zamykają działalność na przełomie nowego roku niż w  I  kwartale. Dlatego sytuacja ustabilizuje się na początku przyszłego roku. Najbardziej zagrożonymi sektorami pozostają budownictwo oraz obsługa rynku nieruchomości” — podsumowano w analizie.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA