Większość Polaków jest za regulacją cen przez państwo.

Fot. Marcin Kalita

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że państwo powinno wpływać na wysokość cen przez ustalanie cen maksymalnych na różne towary. Sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie Radia Zet wykazał, że Polacy najbardziej chcieliby regulacji cen paliwa.

Za wprowadzeniem cen maksymalnych na paliwo jest aż 57,6 proc. Polaków. Niewiele mniej, bo 57,3 proc., opowiedziało się za regulacją cen energii elektrycznej, a 55,1 proc. – gazu. Poza tym Polacy uważają, że państwo powinno wpływać na ceny usług komunalnych, czyli ciepła, wody oraz wywozu nieczystości (46,7 proc.) oraz że rząd powinien zająć się cenami biletów za transport zbiorowy (38,9 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się wskazania na regulację cen produktów spożywczych (36,7 proc.) oraz nawozów (26,9 proc.).

Co może się wydawać zaskakujące, niemal co piąty ankietowany wskazał, że rząd powinien ustalić ceny maksymalne za mieszkania i domy, a 18,2 proc. wskazało na konieczność uregulowania cen za wydarzenia kulturalne, jak bilety do kin i teatrów. Znalazły się również osoby, które uważają, że rząd powinien ustanowić ceny maksymalne na dobra luksusowe (5,8 proc.).

Przeciwko jakiemukolwiek regulowaniu cen przez państwo było natomiast 25,7 proc. ankietowanych, a 6,5 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Radio Zet wyjaśniło, że sondaż przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób.

Źródło: Radio Zet

Poprzedni artykułMinimalna składka zdrowotna wzrośnie tylko raz
Następny artykułGra w politykę, wojna o wille