fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseCzy Polacy chcą cen maksymalnych?

Czy Polacy chcą cen maksymalnych?

Większość Polaków jest za regulacją cen przez państwo.

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że państwo powinno wpływać na wysokość cen przez ustalanie cen maksymalnych na różne towary. Sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie Radia Zet wykazał, że Polacy najbardziej chcieliby regulacji cen paliwa.

Za wprowadzeniem cen maksymalnych na paliwo jest aż 57,6 proc. Polaków. Niewiele mniej, bo 57,3 proc., opowiedziało się za regulacją cen energii elektrycznej, a 55,1 proc. – gazu. Poza tym Polacy uważają, że państwo powinno wpływać na ceny usług komunalnych, czyli ciepła, wody oraz wywozu nieczystości (46,7 proc.) oraz że rząd powinien zająć się cenami biletów za transport zbiorowy (38,9 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się wskazania na regulację cen produktów spożywczych (36,7 proc.) oraz nawozów (26,9 proc.).

Co może się wydawać zaskakujące, niemal co piąty ankietowany wskazał, że rząd powinien ustalić ceny maksymalne za mieszkania i domy, a 18,2 proc. wskazało na konieczność uregulowania cen za wydarzenia kulturalne, jak bilety do kin i teatrów. Znalazły się również osoby, które uważają, że rząd powinien ustanowić ceny maksymalne na dobra luksusowe (5,8 proc.).

Przeciwko jakiemukolwiek regulowaniu cen przez państwo było natomiast 25,7 proc. ankietowanych, a 6,5 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Radio Zet wyjaśniło, że sondaż przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób.

Źródło: Radio Zet

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA