fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaFinanseCzy Polacy chcą wprowadzenia euro?

Czy Polacy chcą wprowadzenia euro?

W ciągu ostatniego roku spadł odsetek Polaków, którzy popierają wejście naszego kraju do strefy euro.

Aktualnie 55 proc. Polaków jest za wprowadzeniem euro – wynika z cytowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny danych Eurobarometru. To mniej niż w 2022 roku, gdy poparcie dla wspólnej waluty europejskiej w Polsce wynosiło 60 proc.

Jednocześnie aż 58 proc. Polaków twierdzi, że jest dobrze lub bardzo dobrze poinformowanych, jeśli chodzi o euro. Mimo to, tylko 31 proc. z nas jest w stanie prawidłowo określić, ile państw przystąpiło już do strefy euro.

Choć poparcie dla wprowadzenia euro w Polsce może wydawać się wysokie, to w rzeczywistości nasz kraj plasuje się w środku stawki państw, które jeszcze nie mają europejskiej waluty. Większe poparcie dla euro odnotowano w Rumunii i na Węgrzech, gdzie wynosi ono odpowiednio 71 i 72 proc. Z kolei Czesi są bardziej sceptyczni dla euro i jego wprowadzenie popiera 45 proc. respondentów.

Choć tylko 18 proc. Polaków uważa, że nasz kraj jest gotowy przyjąć euro, to aż 53 proc. uważa, że jego wprowadzenie miałoby pozytywne konsekwencje dla ich osobistych finansów. Jednocześnie 59 proc. uważa, że zmiana PLN na EUR spowoduje podniesienie cen w sklepach

– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Omawiane opracowanie wykazało również, że 26 proc. Polaków twierdzi, że euro należy przyjąć najszybciej, jak to możliwe, a 33 proc. mówi o bliżej nieokreślonej przyszłości. Zupełnie przeciwnych przyjęciu euro w Polsce, niezależnie odo perspektywy czasowej, jest 24 proc. ankietowanych.

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA