Aktualnie 55 proc. Polaków jest za wprowadzeniem euro – wynika z cytowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny danych Eurobarometru. To mniej niż w 2022 roku, gdy poparcie dla wspólnej waluty europejskiej w Polsce wynosiło 60 proc.
Jednocześnie aż 58 proc. Polaków twierdzi, że jest dobrze lub bardzo dobrze poinformowanych, jeśli chodzi o euro. Mimo to, tylko 31 proc. z nas jest w stanie prawidłowo określić, ile państw przystąpiło już do strefy euro.
Choć poparcie dla wprowadzenia euro w Polsce może wydawać się wysokie, to w rzeczywistości nasz kraj plasuje się w środku stawki państw, które jeszcze nie mają europejskiej waluty. Większe poparcie dla euro odnotowano w Rumunii i na Węgrzech, gdzie wynosi ono odpowiednio 71 i 72 proc. Z kolei Czesi są bardziej sceptyczni dla euro i jego wprowadzenie popiera 45 proc. respondentów.
Choć tylko 18 proc. Polaków uważa, że nasz kraj jest gotowy przyjąć euro, to aż 53 proc. uważa, że jego wprowadzenie miałoby pozytywne konsekwencje dla ich osobistych finansów. Jednocześnie 59 proc. uważa, że zmiana PLN na EUR spowoduje podniesienie cen w sklepach
– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.
Omawiane opracowanie wykazało również, że 26 proc. Polaków twierdzi, że euro należy przyjąć najszybciej, jak to możliwe, a 33 proc. mówi o bliżej nieokreślonej przyszłości. Zupełnie przeciwnych przyjęciu euro w Polsce, niezależnie odo perspektywy czasowej, jest 24 proc. ankietowanych.
Źródło: PIE