fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaKrajCzy praca na niepełny etat jest w Polsce popularna?

Czy praca na niepełny etat jest w Polsce popularna?

Praca w niepełnym wymiarze godzin jest w Polsce mało rozpowszechniona i statystycznie wypadamy tu prawie najgorzej w całej UE.

W 2022 roku w Polsce zaledwie kilka procent zatrudnionych pracowało w niepełnym wymiarze godzin – wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Był to jeden z najgorszych wyników w Unii Europejskiej.

Raport „Praca w niepełnym wymiarze w dobie postpandemicznej zmiany modeli pracy” wykazał, że Polacy bardzo rzadko pracują na niepełny etat. Eksperci Konfederacji Lewiatan wskazują, że w ubiegłym roku w niepełnym wymiarze zatrudnionych było tylko 5,4 proc. Polaków. Dla porównania, na szczycie rankingu znalazły się Niderlandy, gdzie pracowało tak przeszło 42 proc. osób. Na drugim miejscu podium znalazła się Austria z 29,7 proc. oraz Niemcy z 28 proc.

Kto pracuje w niepełnym wymiarze?

Jeśli Polacy pracują w niepełnym wymiarze, to są to głównie osoby w wieku od 15 do 24 lat lub pracownicy mający od 55 do 64 lat. W naszym kraju najczęściej w ten sposób pracuje się w sferze sztuki i rekreacji, ale też w usługach.

Według Konfederacji Lewiatan Polacy rzadko pracują na niepełny etat, bo Polskie prawo ani nie promuje takiego modelu, ani do niego nie zachęca.

Brak jest obecnie pomysłu rządzących na zachęcenie osób starszych do podejmowania zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy. Być może trzeba byłoby opracować system motywacji dla pracodawców, którzy zdecydowaliby się zatrudnić osobę np. na pół etatu. Należałoby też zadbać o poprawę stanu zdrowia osób starszych, a także znieść okres ochronny w przypadku zatrudnienia takich osób w zmniejszonym wymiarze czasu

– wskazał Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Lewiatana.

W opinii analityków Konfederacji Lewiatan praca na niepełny etat ma wiele atutów, szczególnie gdy chodzi o aktywizację pewnych grup społecznych. W dobie kryzysu demograficznego takim modelem należałoby zainteresować osoby starsze, które mogłyby nie tylko dorobić, ale też poprawić swoją kondycję psychiczną. Ważne jest też aktywizowanie kobiet zajmujących się domem, żeby podnieść dochód rozporządzalny rodziny.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA