fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajCzy praca na niepełny etat jest w Polsce popularna?

Czy praca na niepełny etat jest w Polsce popularna?

Praca w niepełnym wymiarze godzin jest w Polsce mało rozpowszechniona i statystycznie wypadamy tu prawie najgorzej w całej UE.

W 2022 roku w Polsce zaledwie kilka procent zatrudnionych pracowało w niepełnym wymiarze godzin – wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Był to jeden z najgorszych wyników w Unii Europejskiej.

Raport „Praca w niepełnym wymiarze w dobie postpandemicznej zmiany modeli pracy” wykazał, że Polacy bardzo rzadko pracują na niepełny etat. Eksperci Konfederacji Lewiatan wskazują, że w ubiegłym roku w niepełnym wymiarze zatrudnionych było tylko 5,4 proc. Polaków. Dla porównania, na szczycie rankingu znalazły się Niderlandy, gdzie pracowało tak przeszło 42 proc. osób. Na drugim miejscu podium znalazła się Austria z 29,7 proc. oraz Niemcy z 28 proc.

Kto pracuje w niepełnym wymiarze?

Jeśli Polacy pracują w niepełnym wymiarze, to są to głównie osoby w wieku od 15 do 24 lat lub pracownicy mający od 55 do 64 lat. W naszym kraju najczęściej w ten sposób pracuje się w sferze sztuki i rekreacji, ale też w usługach.

Według Konfederacji Lewiatan Polacy rzadko pracują na niepełny etat, bo Polskie prawo ani nie promuje takiego modelu, ani do niego nie zachęca.

Brak jest obecnie pomysłu rządzących na zachęcenie osób starszych do podejmowania zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy. Być może trzeba byłoby opracować system motywacji dla pracodawców, którzy zdecydowaliby się zatrudnić osobę np. na pół etatu. Należałoby też zadbać o poprawę stanu zdrowia osób starszych, a także znieść okres ochronny w przypadku zatrudnienia takich osób w zmniejszonym wymiarze czasu

– wskazał Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Lewiatana.

W opinii analityków Konfederacji Lewiatan praca na niepełny etat ma wiele atutów, szczególnie gdy chodzi o aktywizację pewnych grup społecznych. W dobie kryzysu demograficznego takim modelem należałoby zainteresować osoby starsze, które mogłyby nie tylko dorobić, ale też poprawić swoją kondycję psychiczną. Ważne jest też aktywizowanie kobiet zajmujących się domem, żeby podnieść dochód rozporządzalny rodziny.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA