Aż 70 proc. polskich pracowników czuje się wypalonych zawodowo – wynika z badania „Dobrostan psychiczny w pracy” opracowanego przez Smartscope na zlecenie Nationale-Nederlanden. Główne symptomy wypalenia zawodowego to wycieńczenie pracą i brak przyjemności z jej wykonywania, na co wskazał mniej więcej co trzeci ankietowany.
Warto zaznaczyć, że częściej takie symptomy odczuwają osoby pracujące hybrydowo i zdalnie niż stacjonarnie. Poza tym, na wypalenie zawodowe są bardziej podatne osoby na stanowiskach kierowniczych, bo dotyczy to trzech czwartych ankietowanych. Według badania Smartscope aż co czwarty Polak, gdy myśli o pracy, to odczuwa negatywne emocje, a co piąty ma trudności z radzeniem sobie ze stresem w miejscu zatrudnienia.
Omawiany raport wykazał również, że aż 76 proc. ankietowanych pracowników wskazuje stres w pracy jako przyczynę problemów psychicznych. Najbardziej pomocne dla poprawienia komfortu psychicznego pracowników jest wysokie wynagrodzenie, na co wskazał co trzeci zatrudniony. Poza tym co piąty pracownik wymienia tu istotność dobrych warunków do wykonywania zawodu, 14 proc. – atmosferę, po 9 proc. – stabilność zatrudnienia i szacunek. Tylko 6 proc. pracowników twierdzi, że dla poprawy ich komfortu psychicznego jest ważny dobry kontakt z przełożonym oraz współpracownikami.
Co istotne, pracodawcy raczej nie są obojętni na komfort psychiczny swoich pracowników, bo ponad połowa firm deklaruje podejmowanie działań mających sprawić, że praca staje się przyjemniejsza. Z drugiej strony tylko co trzeci pracownik zgadza się ze stwierdzeniem, że ich firma stara się dbać o komfort psychiczny zatrudnionych, a zaledwie 14 proc. zauważa jakiekolwiek działania ze strony pracodawcy w tym zakresie.
Źródło: PAP