fbpx
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaKrajCzy Polacy są wypaleni zawodowo?

Czy Polacy są wypaleni zawodowo?

Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że w ostatnim roku odczuła u siebie symptomy wypalenia zawodowego.

Aż 70 proc. polskich pracowników czuje się wypalonych zawodowo – wynika z badania „Dobrostan psychiczny w pracy” opracowanego przez Smartscope na zlecenie Nationale-Nederlanden. Główne symptomy wypalenia zawodowego to wycieńczenie pracą i brak przyjemności z jej wykonywania, na co wskazał mniej więcej co trzeci ankietowany.

Warto zaznaczyć, że częściej takie symptomy odczuwają osoby pracujące hybrydowo i zdalnie niż stacjonarnie. Poza tym, na wypalenie zawodowe są bardziej podatne osoby na stanowiskach kierowniczych, bo dotyczy to trzech czwartych ankietowanych. Według badania Smartscope aż co czwarty Polak, gdy myśli o pracy, to odczuwa negatywne emocje, a co piąty ma trudności z radzeniem sobie ze stresem w miejscu zatrudnienia.

Omawiany raport wykazał również, że aż 76 proc. ankietowanych pracowników wskazuje stres w pracy jako przyczynę problemów psychicznych. Najbardziej pomocne dla poprawienia komfortu psychicznego pracowników jest wysokie wynagrodzenie, na co wskazał co trzeci zatrudniony. Poza tym co piąty pracownik wymienia tu istotność dobrych warunków do wykonywania zawodu, 14 proc. – atmosferę, po 9 proc. – stabilność zatrudnienia i szacunek. Tylko 6 proc. pracowników twierdzi, że dla poprawy ich komfortu psychicznego jest ważny dobry kontakt z przełożonym oraz współpracownikami.

Co istotne, pracodawcy raczej nie są obojętni na komfort psychiczny swoich pracowników, bo ponad połowa firm deklaruje podejmowanie działań mających sprawić, że praca staje się przyjemniejsza. Z drugiej strony tylko co trzeci pracownik zgadza się ze stwierdzeniem, że ich firma stara się dbać o komfort psychiczny zatrudnionych, a zaledwie 14 proc. zauważa jakiekolwiek działania ze strony pracodawcy w tym zakresie.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA