fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajCzy Polacy są wypaleni zawodowo?

Czy Polacy są wypaleni zawodowo?

Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że w ostatnim roku odczuła u siebie symptomy wypalenia zawodowego.

Aż 70 proc. polskich pracowników czuje się wypalonych zawodowo – wynika z badania „Dobrostan psychiczny w pracy” opracowanego przez Smartscope na zlecenie Nationale-Nederlanden. Główne symptomy wypalenia zawodowego to wycieńczenie pracą i brak przyjemności z jej wykonywania, na co wskazał mniej więcej co trzeci ankietowany.

Warto zaznaczyć, że częściej takie symptomy odczuwają osoby pracujące hybrydowo i zdalnie niż stacjonarnie. Poza tym, na wypalenie zawodowe są bardziej podatne osoby na stanowiskach kierowniczych, bo dotyczy to trzech czwartych ankietowanych. Według badania Smartscope aż co czwarty Polak, gdy myśli o pracy, to odczuwa negatywne emocje, a co piąty ma trudności z radzeniem sobie ze stresem w miejscu zatrudnienia.

Omawiany raport wykazał również, że aż 76 proc. ankietowanych pracowników wskazuje stres w pracy jako przyczynę problemów psychicznych. Najbardziej pomocne dla poprawienia komfortu psychicznego pracowników jest wysokie wynagrodzenie, na co wskazał co trzeci zatrudniony. Poza tym co piąty pracownik wymienia tu istotność dobrych warunków do wykonywania zawodu, 14 proc. – atmosferę, po 9 proc. – stabilność zatrudnienia i szacunek. Tylko 6 proc. pracowników twierdzi, że dla poprawy ich komfortu psychicznego jest ważny dobry kontakt z przełożonym oraz współpracownikami.

Co istotne, pracodawcy raczej nie są obojętni na komfort psychiczny swoich pracowników, bo ponad połowa firm deklaruje podejmowanie działań mających sprawić, że praca staje się przyjemniejsza. Z drugiej strony tylko co trzeci pracownik zgadza się ze stwierdzeniem, że ich firma stara się dbać o komfort psychiczny zatrudnionych, a zaledwie 14 proc. zauważa jakiekolwiek działania ze strony pracodawcy w tym zakresie.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA