fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeCzy Polacy stracą pracę przez sztuczną inteligencję?

Czy Polacy stracą pracę przez sztuczną inteligencję?

Rozwój sztucznej inteligencji rodzi pytania o przyszłość niektórych zawodów. Jednak na razie Polacy raczej nie muszą się martwić o to, że roboty zastąpią ich w pracy.

Najnowsze badanie EY „Wpływ AI na rynek pracy” wykazało, że większość polskich firm nie planuje w najbliższym czasie żadnych zmian w zatrudnieniu ze względu na ewentualny rozwój automatyzacji. Jeśli już jakieś zmiany miałyby następować, to najbardziej narażone na redukcję etatów będzie obsługa klienta oraz produkcja przemysłowa.

Sztuczna inteligencja raczej na etapie analiz

Aktualnie aż 59 proc. firm w ciągu najbliższych dwóch lat nie planuje redukcji zatrudnienia. Co więcej, 13 proc. firm wręcz planuje zatrudniać nowych ludzi. Taki sam odsetek ankietowanych przedsiębiorstw póki co jest na etapie analizy możliwych korzyści wykorzystania sztucznej inteligencji w swojej organizacji. Niewielką redukcję zatrudnienia w planach ma raptem 3 proc. firm.

Nie ulega wątpliwości, że proces szerszych zmian wynikających z rozwoju narzędzi sztucznej inteligencji już się rozpoczął. Są one powszechnie wykorzystywane m.in. w branży e-commerce. Wiele organizacji prowadzi procesy transformacyjne, dostosowujące je do wymogów współczesnego, coraz bardziej cyfrowego świata.

– powiedział w komunikacie prasowym Artur Miernik, Partner EY Polska i Lider Praktyki Workforce Advisory w ramach People Advisory Services.

Jednak w przypadku sztucznej inteligencji firmy w Polsce nie znajdują się jeszcze na etapie, w którym dla organizacji to zjawisko jest równoznaczne ze zmianami w strukturze zatrudnienia. Część z nich rozpoczęła analizy, jednak dla większości zakres możliwych zastosowań dla sztucznej inteligencji pozostaje wciąż zbyt ograniczony dla wprowadzania szerszych zmian, uwarunkowanych wyłącznie tym rozwiązaniem

– dodał ekspert.

Jeśli chodzi o ewentualne zmiany w organizacji pracy wywołane wdrażaniem sztucznej inteligencji plany takie ma 39 proc. firm, a 43 proc. nie zamierza nic zmieniać. Wśród firm rozważających zmiany dominuje wprowadzenie większej elastyczności w formie zatrudnienia, np. przez współpracę projektową (21 proc.). Kolejne są skrócenie dziennego czasu pracy (9 proc.) oraz oddelegowanie powtarzalnych zadań sztucznej inteligencji (6 proc.). Z kolei 3 proc. organizacji rozpatruje możliwość wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy.

Branże, które są najczęściej typowane do redukcji etatów z uwagi na wdrożenie sztucznej inteligencji, to obsługa klienta (37 proc.), produkcja przemysłowa (32 proc.) oraz marketing i komunikacja (22 proc.).

Wprowadzanie sztucznej inteligencji nie takie proste

Badanie EY wykazało, że firmy, które już zdecydują się wprowadzać sztuczną inteligencje do organizacji, napotykają też problemy. Mowa tu głównie o barierach organizacyjnych (26 proc.) i technicznych (25 proc.). Kolejne są aspekty związane z ograniczeniami w zakresie kompetencji (16 proc.) lub poczuciem bezpieczeństwa (15 proc.), a co dziesiąta firma wskazała na bariery prawne. Żadnych trudności nie napotkało tylko 7 proc. organizacji.

Źródło: EY

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA