24 proc. Polaków popiera procedurę otrzymywania części wynagrodzenia „pod stołem”, jeśli dzięki temu ich zarobki byłyby wyższe – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Stosunek do tego procederu jest mocno zależy od wieku respondentów.
Płaca „pod stołem” kusząca dla młodych
Analitycy PIE na rzecz badania zapytali respondentów, czy woleliby mieć oficjalną umowę na 3000 zł netto, czy dostawać wyższe wynagrodzenie, ale jedynie częściowo wpisane w umowę. Ogółem wynagrodzenie „pod stołem” przyjąłby co czwarty Polak.
Przyglądając się wynikom okazało się, że im młodsi ankietowani, tym większa zgoda na taką formę wynagrodzeń. Wśród respondentów w wieku od 18 do 24 lat odsetek akceptujących ją wyniósł aż 43 proc., podczas gdy dla grupy od 25 do 34 lat było to już 35 proc. Wśród Polaków w wieku od 35 do 44 lat oraz od 45 do 54 lat odsetek akceptacji wyniósł 25 proc., a wśród osób najstarszych, którzy przekraczają 55. rok życia, było to tylko 13 proc.
Wyniki te są spójne z perspektywą myślenia o krótkoterminowym bilansie zysków i strat. Dla osób starszych wizja emerytury jest dużo bliższa niż dla pozostałych (lub nawet już ją pobierają – naszego badania nie ograniczaliśmy wyłącznie do pracowników). I to oni są grupą, która najrzadziej byłaby chętna do zaniżenia faktycznego wynagrodzenia w umowie o pracę, bo w konsekwencji obniżyłoby to wysokość ich emerytury. A dla osób młodszych w większym stopniu liczy się wysokość wypłaty „na rękę”
– podsumowano w analizie PIE.
Polacy, którzy nie chcą otrzymywać wynagrodzenia „pod stołem” najczęściej wskazują na obawę przed zmniejszeniem przyszłej emerytury i innych świadczeń, bo w zależności od grupy wiekowej takie zmartwienie miało od 42 do 59 proc. ankietowanych. Poza tym takie wypłaty stwarzają niepewność co do rzetelności wynagrodzenia (od 10 do 30 proc. respondentów), a także są one po prostu uznawane za nieuczciwe (od 17 do 27 proc. wskazań). Od 2 do 10 proc. ankietowanych nie chce płatności „pod stołem” z obawy przed przyłapaniem.
Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE