fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajCzy Polacy tolerują płacenie "pod stołem"?

Czy Polacy tolerują płacenie „pod stołem”?

Niemal co czwarty Polak z akceptacją wypowiada się o pomyśle otrzymywania części wynagrodzenia "pod stołem", tylko po to, aby było ono wyższe.

24 proc. Polaków popiera procedurę otrzymywania części wynagrodzenia „pod stołem”, jeśli dzięki temu ich zarobki byłyby wyższe – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Stosunek do tego procederu jest mocno zależy od wieku respondentów.

Płaca „pod stołem” kusząca dla młodych

Analitycy PIE na rzecz badania zapytali respondentów, czy woleliby mieć oficjalną umowę na 3000 zł netto, czy dostawać wyższe wynagrodzenie, ale jedynie częściowo wpisane w umowę. Ogółem wynagrodzenie „pod stołem” przyjąłby co czwarty Polak.

Przyglądając się wynikom okazało się, że im młodsi ankietowani, tym większa zgoda na taką formę wynagrodzeń. Wśród respondentów w wieku od 18 do 24 lat odsetek akceptujących ją wyniósł aż 43 proc., podczas gdy dla grupy od 25 do 34 lat było to już 35 proc. Wśród Polaków w wieku od 35 do 44 lat oraz od 45 do 54 lat odsetek akceptacji wyniósł 25 proc., a wśród osób najstarszych, którzy przekraczają 55. rok życia, było to tylko 13 proc.

Wyniki te są spójne z perspektywą myślenia o krótkoterminowym bilansie zysków i strat. Dla osób starszych wizja emerytury jest dużo bliższa niż dla pozostałych (lub nawet już ją pobierają – naszego badania nie ograniczaliśmy wyłącznie do pracowników). I to oni są grupą, która najrzadziej byłaby chętna do zaniżenia faktycznego wynagrodzenia w umowie o pracę, bo w konsekwencji obniżyłoby to wysokość ich emerytury. A dla osób młodszych w większym stopniu liczy się wysokość wypłaty „na rękę”

– podsumowano w analizie PIE.

Polacy, którzy nie chcą otrzymywać wynagrodzenia „pod stołem” najczęściej wskazują na obawę przed zmniejszeniem przyszłej emerytury i innych świadczeń, bo w zależności od grupy wiekowej takie zmartwienie miało od 42 do 59 proc. ankietowanych. Poza tym takie wypłaty stwarzają niepewność co do rzetelności wynagrodzenia (od 10 do 30 proc. respondentów), a także są one po prostu uznawane za nieuczciwe (od 17 do 27 proc. wskazań). Od 2 do 10 proc. ankietowanych nie chce płatności „pod stołem” z obawy przed przyłapaniem.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA