Polski Instytut Ekonomiczny sprawdził, czy Polacy znają się na finansach. Jak dowiadujemy się z najnowszego „Tygodnika Gospodarczego” PIE aż 51 proc. z nas cechuje się wysokim stopniem zrozumienia zagadnień finansowych.
PIE zadał 4 tys. Polaków trzy pytania związane z podejmowaniem decyzji finansowych, które dotyczyły mechanizmu działania oprocentowania oszczędności czy dywersyfikacji inwestycji. Po analizie odpowiedzi okazało się, że dla Polaków najtrudniejsze jest zrozumienie, że lepiej dywersyfikować ryzyko inwestycyjne przez inwestycje w różne firmy niż lokować kapitał w akcje tylko jednego przedsiębiorstwa. Ankietowani najlepiej natomiast rozumieją mechanizm funkcjonowania oprocentowania środków na koncie oszczędnościowym.
Poprawnie na wszystkie trzy pytania odpowiedziało 51 proc. badanych. Świadczy to o ich wysokim stopniu zrozumienia zagadnień finansowych. Natomiast 6 proc. ankietowanych nie udzieliło ani jednej dobrej odpowiedzi, co może świadczyć o braku podstawowej wiedzy finansowej. Jeden błąd miało 28 proc. Polaków, natomiast dwa błędy 14 proc.
– napisano w podsumowaniu wyników badania.
W porównaniu do wyników z innych krajów Polacy wypadli bardzo dobrze. Lepszy rezultat osiągnęli tylko Niemcy, gdzie na wszystkie pytania poprawną odpowiedź udzieliło 53 proc. ankietowanych. Za nami byli Holendrzy z wynikiem 44,8 proc., a kolejni Australijczycy (42,7 proc.), Finowie (35,6 proc.), obywatele USA (30,2 proc.) oraz Japończycy (27 proc.). PIE zaznaczył jednak, że te wyniki pochodzą z badań przeprowadzonych w latach 2009-2014, więc dzisiaj mogłyby być inne.
Źródło: PIE