fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjeCzy Polacy znają się na finansach?

Czy Polacy znają się na finansach?

Większość Polaków stosunkowo dobrze rozumie zagadnienia finansowe, co powinno być im pomocne w podejmowaniu odpowiednich decyzji wydatkowych.

Polski Instytut Ekonomiczny sprawdził, czy Polacy znają się na finansach. Jak dowiadujemy się z najnowszego „Tygodnika Gospodarczego” PIE aż 51 proc. z nas cechuje się wysokim stopniem zrozumienia zagadnień finansowych.

PIE zadał 4 tys. Polaków trzy pytania związane z podejmowaniem decyzji finansowych, które dotyczyły mechanizmu działania oprocentowania oszczędności czy dywersyfikacji inwestycji. Po analizie odpowiedzi okazało się, że dla Polaków najtrudniejsze jest zrozumienie, że lepiej dywersyfikować ryzyko inwestycyjne przez inwestycje w różne firmy niż lokować kapitał w akcje tylko jednego przedsiębiorstwa. Ankietowani najlepiej natomiast rozumieją mechanizm funkcjonowania oprocentowania środków na koncie oszczędnościowym.

Poprawnie na wszystkie trzy pytania odpowiedziało 51 proc. badanych. Świadczy to o ich wysokim stopniu zrozumienia zagadnień finansowych. Natomiast 6 proc. ankietowanych nie udzieliło ani jednej dobrej odpowiedzi, co może świadczyć o braku podstawowej wiedzy finansowej. Jeden błąd miało 28 proc. Polaków, natomiast dwa błędy 14 proc.

– napisano w podsumowaniu wyników badania.

W porównaniu do wyników z innych krajów Polacy wypadli bardzo dobrze. Lepszy rezultat osiągnęli tylko Niemcy, gdzie na wszystkie pytania poprawną odpowiedź udzieliło 53 proc. ankietowanych. Za nami byli Holendrzy z wynikiem 44,8 proc., a kolejni Australijczycy (42,7 proc.), Finowie (35,6 proc.), obywatele USA (30,2 proc.) oraz Japończycy (27 proc.). PIE zaznaczył jednak, że te wyniki pochodzą z badań przeprowadzonych w latach 2009-2014, więc dzisiaj mogłyby być inne.

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA