fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaInwestycjeCzy Polacy znają się na finansach?

Czy Polacy znają się na finansach?

Większość Polaków stosunkowo dobrze rozumie zagadnienia finansowe, co powinno być im pomocne w podejmowaniu odpowiednich decyzji wydatkowych.

Polski Instytut Ekonomiczny sprawdził, czy Polacy znają się na finansach. Jak dowiadujemy się z najnowszego „Tygodnika Gospodarczego” PIE aż 51 proc. z nas cechuje się wysokim stopniem zrozumienia zagadnień finansowych.

PIE zadał 4 tys. Polaków trzy pytania związane z podejmowaniem decyzji finansowych, które dotyczyły mechanizmu działania oprocentowania oszczędności czy dywersyfikacji inwestycji. Po analizie odpowiedzi okazało się, że dla Polaków najtrudniejsze jest zrozumienie, że lepiej dywersyfikować ryzyko inwestycyjne przez inwestycje w różne firmy niż lokować kapitał w akcje tylko jednego przedsiębiorstwa. Ankietowani najlepiej natomiast rozumieją mechanizm funkcjonowania oprocentowania środków na koncie oszczędnościowym.

Poprawnie na wszystkie trzy pytania odpowiedziało 51 proc. badanych. Świadczy to o ich wysokim stopniu zrozumienia zagadnień finansowych. Natomiast 6 proc. ankietowanych nie udzieliło ani jednej dobrej odpowiedzi, co może świadczyć o braku podstawowej wiedzy finansowej. Jeden błąd miało 28 proc. Polaków, natomiast dwa błędy 14 proc.

– napisano w podsumowaniu wyników badania.

W porównaniu do wyników z innych krajów Polacy wypadli bardzo dobrze. Lepszy rezultat osiągnęli tylko Niemcy, gdzie na wszystkie pytania poprawną odpowiedź udzieliło 53 proc. ankietowanych. Za nami byli Holendrzy z wynikiem 44,8 proc., a kolejni Australijczycy (42,7 proc.), Finowie (35,6 proc.), obywatele USA (30,2 proc.) oraz Japończycy (27 proc.). PIE zaznaczył jednak, że te wyniki pochodzą z badań przeprowadzonych w latach 2009-2014, więc dzisiaj mogłyby być inne.

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Z danych OECD wynika, że Polska była regionalnym liderem, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w infrastrukturę w latach 2018-2021.
2 MIN CZYTANIA

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA