fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaKrajCzy Polsce grozi bańka na rynku nieruchomości?

Czy Polsce grozi bańka na rynku nieruchomości?

Ryzyko wystąpienia bańki na rynku nieruchomości w Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej – wynika z globalnego badania UBS cytowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny.

W artykule opublikowanym w „Miesięczniku Makroekonomicznym PIE” napisano, że ryzyko to rośnie głównie w krajach niemieckojęzycznych – jak Niemcy i Szwajcaria – oraz w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

„Niskie ryzyko w Polsce to zasługa szybkiego wzrostu wynagrodzeń oraz małej liczby mieszkań kupowanych na kredyt. Nawet w  ostatnich latach, w  których wzrost cen mieszkań był dwucyfrowy, pensje rosły niewiele wolniej. W  Europie Zachodniej obserwowaliśmy wysoki wzrost cen nieruchomości przy mizernym wzroście płac” – wskazano w publikacji. „Dodatkowo, mieszkania kupowane na wynajem finansowane są przez środki własne pochodzące z  depozytów – Narodowy Bank Polski (NBP) wskazuje, że 30-40  proc. zakupów mieszkań finansowanych jest przy wykorzystaniu kredytu hipotecznego. Najczęściej kredyt biorą osoby nabywające pierwszą nieruchomość” – dodano.

Z drugiej strony dane przytaczane przez PIE wskazują, że w ostatnich trzech latach wzrost cen nieruchomości w Polsce był bardzo dynamiczny i osiągnął czwartą wartość wśród państw UE. Eksperci PIE prognozują, że w 2022 r. ceny nieruchomości w Polsce wzrosną o ok. 10 proc., a presja ta będzie nasilana przez rosnące ceny materiałów oraz koszty „robocizny”.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA