fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaKrajCzy Polsce grozi bańka na rynku nieruchomości?

Czy Polsce grozi bańka na rynku nieruchomości?

Ryzyko wystąpienia bańki na rynku nieruchomości w Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej – wynika z globalnego badania UBS cytowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny.

W artykule opublikowanym w „Miesięczniku Makroekonomicznym PIE” napisano, że ryzyko to rośnie głównie w krajach niemieckojęzycznych – jak Niemcy i Szwajcaria – oraz w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

„Niskie ryzyko w Polsce to zasługa szybkiego wzrostu wynagrodzeń oraz małej liczby mieszkań kupowanych na kredyt. Nawet w  ostatnich latach, w  których wzrost cen mieszkań był dwucyfrowy, pensje rosły niewiele wolniej. W  Europie Zachodniej obserwowaliśmy wysoki wzrost cen nieruchomości przy mizernym wzroście płac” – wskazano w publikacji. „Dodatkowo, mieszkania kupowane na wynajem finansowane są przez środki własne pochodzące z  depozytów – Narodowy Bank Polski (NBP) wskazuje, że 30-40  proc. zakupów mieszkań finansowanych jest przy wykorzystaniu kredytu hipotecznego. Najczęściej kredyt biorą osoby nabywające pierwszą nieruchomość” – dodano.

Z drugiej strony dane przytaczane przez PIE wskazują, że w ostatnich trzech latach wzrost cen nieruchomości w Polsce był bardzo dynamiczny i osiągnął czwartą wartość wśród państw UE. Eksperci PIE prognozują, że w 2022 r. ceny nieruchomości w Polsce wzrosną o ok. 10 proc., a presja ta będzie nasilana przez rosnące ceny materiałów oraz koszty „robocizny”.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jaki jest koszt wychowania dziecka w Polsce, czyli prawdziwe przyczyny kryzysu demograficznego

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2023 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wynosi 309 tys. zł, a dwójki dzieci – 513 tys. zł. Rok wcześniej koszty te wyniosły odpowiednio 265 tys. i 439 tys. zł. Wynika z obliczeń przygotowanych przez Centrum im. Adama Smitha.
7 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA