fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaCzy Polsce grozi blackout?

Czy Polsce grozi blackout?

Obecnie Polsce nie zagraża ryzyko blackoutu – twierdzą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W „Tygodniku Gospodarczym” PIE przypomniano, że termin blackout oznacza „nagłą, poważną awarią systemu elektroenergetycznego powodującą dłuższą przerwę w dostawie energii elektrycznej na znacznym obszarze aglomeracji lub kraju”. Co istotne, taka awaria może wystąpić na skutek nałożenia się kilku losowych zdarzeń, jak np. awarie sieciowe i ekstremalne warunki atmosferyczne.

W historii Polski największy blackout miał miejsce w Szczecinie w 2008 r., gdy przez śnieżyce i wichury doszło do wyłączenia czterech linii najwyższego napięcia, przez co na 5 dni odcięto prąd ponad 500 tys. osobom.

PIE wskazuje, że w 2022 r. Polska wyprodukowała więcej energii elektrycznej niż rok wcześniej i do połowy roku była jej eksporterem netto.

„Mimo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej, kryzysu energetycznego i niedoborów surowców energetycznych, krajowa produkcja energii elektrycznej do czerwca br. przekraczała zapotrzebowanie” – napisano w artykule. „Fala upałów w lipcu i sierpniu br. zwiększyła zużycie i zmniejszyła produkcję w ujęciu rocznym, jednak do tej pory nie odnotowano problemów z bilansowaniem mocy w systemie” – dodano.

Według ekspertów Polsce nie zagraża ryzyko blackoutu, ale możliwe są mikroblackouty, czyli wyłączenia dostaw energii elektrycznej na mniejszym obszarze. Jednak nawet tutaj ryzyko jest niewielkie.

„System elektroenergetyczny gwarantuje nieprzerwane dostawy energii elektrycznej – nawet w przypadku niespodziewanego wzrostu zapotrzebowania lub pojedynczej awarii” – podkreślono w analizie.

W razie problemów operator może skorzystać z popytowych i podażowych usług regulacyjnych, a także redukować zapotrzebowanie na energię i interwencyjnie kupować moc za granicą. Rząd może również ogłosić plan ograniczania poboru energii, który jednak nie dotyczy odbiorców wrażliwych, w tym gospodarstw domowych czy szpitali.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA