fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseCzy Polsce grozi stagflacja?

Czy Polsce grozi stagflacja?

Główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak ostrzega, że agresja Rosji na Ukrainę może mieć poważne konsekwencje dla polskiej gospodarki.

Zdaniem eksperta, konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą może przyczynić się do wystąpienia w Polsce stagflacji, czyli utrzymywania się wysokiej inflacji przy jednoczesnym spowolnieniu gospodarczym lub nawet spadku PKB.

— Agresywne działania Rosji w stosunku do Ukrainy będą odbijać się na polskiej gospodarce przede wszystkim za pośrednictwem kanału rynkowego. Chodzi o wzrost cen ropy, gazu ziemnego i innych surowców, zwłaszcza metali, gdzie rola Ukrainy dla światowego rynku jest istotna – powiedział Piotr Bujak w rozmowie z PAP. — Do tego dochodzi wzrost cen produktów rolnych, szczególnie zbóż – bez dostaw z obu krajów, Ukrainy i Rosji, mielibyśmy do czynienia z istotnym wzrostem cen. To podsyciłoby presję inflacyjną, która już jest silna w całej Europie, w tym Polsce — dodał ekspert.

Analityk PKO BP obawia się, że wstrzymanie przez Niemcy budowy gazociągu Nord Stream 2 doprowadzi do wzrostu inflacji w całej Europie, a takie warunki sprawią, że pojawi się niechęć do inwestowania w Polsce. Takie nastroje będą potęgowane wśród zagranicznych przedsiębiorców przez bliskość konfliktu zbrojnego do naszych granic.

Piotr Bujak za najgorszy scenariusz postrzega eskalację konfliktu, która doprowadziłaby do odcięcia nas i Europę od surowców – poczynając na metalach, a kończąc na pszenicy.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

PPK dają Polakom olbrzymie zyski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzono już 20,2 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA