fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaBiznesCzy polscy przedsiębiorcy ufają kontrahentom?

Czy polscy przedsiębiorcy ufają kontrahentom?

Zdecydowana większość polskich firm sprawdza wiarygodność finansową kontrahentów przed realizacją umowy bądź zlecenia – wynika z badania dla firmy Kaczmarski Inkasso.

Aż 71 proc. przepytanych przez Kaczmarski Inkasso przedsiębiorców weryfikuje wiarygodność finansową swoich kontrahentów przed realizacją umowy, a 20 proc. w ogóle tego nie robi. Z kolei firmy, które jednak decydują się na weryfikację najczęściej robią to tylko w przypadku nowych klientów (43 proc.). Wszystkich partnerów biznesowych sprawdza 40 proc. firm. Z kolei co trzecie przedsiębiorstwo kontroluje swoich kontrahentów tylko, jeśli wartość zlecenia jest wyjątkowo wysoka. Badanie firmy Kaczmarski Inkasso wykazało, że na weryfikacje innych podmiotów decydują się głównie duże przedsiębiorstwa produkcyjne z województwa mazowieckiego.

– Ograniczanie weryfikacji kontrahenta tylko do dużych transakcji może się skończyć potężnymi kłopotami. Kilkanaście takich niezapłaconych faktur na niskie kwoty daje łącznie znaczną sumę, a jej brak na koncie staje się dla firmy mocno odczuwalny – prezes Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki. – Przedsiębiorcy, dmuchając na zimne, są w stanie ochronić swoją firmę przed kontraktem czy umową, za którą zleceniobiorca nie zapłaci – dodał.

Dane Krajowego Rejestru Długów, który jest partnerem Kaczmarski Inkasso, wykazały, że w 2021 r. przedsiębiorcy pobrali z KRD aż 37,5 mln raportów o kondycji finansowej innych firm. Większość raportów pobierają wielkie korporacje, które sprawdzają indywidualnych klientów. Małe i średnie przedsiębiorstwa pobrały zaledwie ok. 10 proc. raportów.

Co warte odnotowania – aż 64 proc. przedsiębiorców nie rozpoczęłoby współpracy z inną firmą wiedząc, że jest ona dłużnikiem. Na robienie interesów z dłużnikiem zdecydowałby się natomiast całkiem wysoki odsetek, bo 36 proc. badanych firm. Ci przedsiębiorcy chcieliby jednak uzyskać jakąś formę zabezpieczenia od takiego klienta, jak np. wykonania pełnej płatności za towar lub usługę przed realizacją zamówienia.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA