fbpx
czwartek, 19 września, 2024
Strona głównaBiznesCzy polscy przedsiębiorcy ufają kontrahentom?

Czy polscy przedsiębiorcy ufają kontrahentom?

Zdecydowana większość polskich firm sprawdza wiarygodność finansową kontrahentów przed realizacją umowy bądź zlecenia – wynika z badania dla firmy Kaczmarski Inkasso.

Aż 71 proc. przepytanych przez Kaczmarski Inkasso przedsiębiorców weryfikuje wiarygodność finansową swoich kontrahentów przed realizacją umowy, a 20 proc. w ogóle tego nie robi. Z kolei firmy, które jednak decydują się na weryfikację najczęściej robią to tylko w przypadku nowych klientów (43 proc.). Wszystkich partnerów biznesowych sprawdza 40 proc. firm. Z kolei co trzecie przedsiębiorstwo kontroluje swoich kontrahentów tylko, jeśli wartość zlecenia jest wyjątkowo wysoka. Badanie firmy Kaczmarski Inkasso wykazało, że na weryfikacje innych podmiotów decydują się głównie duże przedsiębiorstwa produkcyjne z województwa mazowieckiego.

– Ograniczanie weryfikacji kontrahenta tylko do dużych transakcji może się skończyć potężnymi kłopotami. Kilkanaście takich niezapłaconych faktur na niskie kwoty daje łącznie znaczną sumę, a jej brak na koncie staje się dla firmy mocno odczuwalny – prezes Kaczmarski Inkasso Jakub Kostecki. – Przedsiębiorcy, dmuchając na zimne, są w stanie ochronić swoją firmę przed kontraktem czy umową, za którą zleceniobiorca nie zapłaci – dodał.

Dane Krajowego Rejestru Długów, który jest partnerem Kaczmarski Inkasso, wykazały, że w 2021 r. przedsiębiorcy pobrali z KRD aż 37,5 mln raportów o kondycji finansowej innych firm. Większość raportów pobierają wielkie korporacje, które sprawdzają indywidualnych klientów. Małe i średnie przedsiębiorstwa pobrały zaledwie ok. 10 proc. raportów.

Co warte odnotowania – aż 64 proc. przedsiębiorców nie rozpoczęłoby współpracy z inną firmą wiedząc, że jest ona dłużnikiem. Na robienie interesów z dłużnikiem zdecydowałby się natomiast całkiem wysoki odsetek, bo 36 proc. badanych firm. Ci przedsiębiorcy chcieliby jednak uzyskać jakąś formę zabezpieczenia od takiego klienta, jak np. wykonania pełnej płatności za towar lub usługę przed realizacją zamówienia.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA