fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesCzy polscy studenci są pracowici?

Czy polscy studenci są pracowici?

Polscy studenci rzadziej podejmują się pracy zarobkowej niż wynosi średnia unijna – dowiadujemy się z „Tygodnika Gospodarczego” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W 2021 r. wśród uczniów lub studentów w wieku od 15 do 29 lat w Polsce odsetek pracujących wynosił tylko 12 proc. Dla porównania, średnia unijna to 23 proc. Polska plasuje się więc w tym względzie w drugiej połowie krajów Unii.

W Europie największy odsetek osób z opisywanej kategorii wiekowej w 2021 r. pracował w Holandii – aż 70 proc. Kolejne były: Dania (49 proc.), Niemcy (42 proc.) i Austria (41 proc.). Tylko te kraje przekroczyły granicę 40 proc. Na drugim biegunie zestawienia znalazła się natomiast Rumunia, w której tylko 2 proc. uczniów lub studentów w wieku od 15 do 29 lat podejmowało w 2021 r. pracę zarobkową. Rumunię wyprzedziły Słowacja (4 proc.) oraz Bułgaria i Węgry (po 4 proc.).

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Polsce pracę podejmuje mniej więcej co trzeci student, ale wśród studiujących w trybie stacjonarnym – co szósty.

„Trudno jednoznacznie ocenić, na ile praca w trakcie dziennych studiów jest pożądanym i korzystnym zjawiskiem. Zgodnie z dowodami naukowymi, łączenie tych dwóch obszarów może mieć negatywny wpływ na wyniki w nauce i zwiększać prawdopodobieństwo opuszczenia uczelni przed uzyskaniem dyplomu” – wskazano w analizie PIE. „Jednocześnie takie doświadczenie rozwija umiejętności miękkie, związane m.in. z zarządzaniem czasem, efektywną komunikacją czy rozwiązywaniem problemów. Badacze udowodnili też, że praca w trakcie studiów pozytywnie wpływa na przyszłą karierę zawodową” – zauważono.

Biorąc wszystkie za i przeciw, PIE zachęca jednak do tworzenia otoczenia instytucjonalnego, które ułatwi młodym ludziom rozpoczynanie pracy już w okresie studiów.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA